۲۹ ترند جدید که طراحی کابینت آشپزخانه در سال ۲۰۲۰ را تعریف خواهد کرد

دهه جدید را با بروز ترین متریال ها ، رنگ ها و المان های طراحی شروع کنید. المان هایی که در سال ۲۰۲۰ بیشتر به چشمتان خواهد خورد.

سال ۲۰۲۰ نه تنها یک سال جدید بلکه یک دهه جدید به حساب می آید. درباره ی اینکه ماه ها و سال های آینده چه چیزهایی را به همراه خود می آورند حدس و گمان ها مختلفی وجود دارد. اگرچه یک چیز به طور حتم قطعی خواهد بود. خانه مدرن و سبک زندگی مردم در این خانه ها دائما در حال تغییر خواهد بود. برای آنکه از آنچه اتفاق خواهد افتاد ایده ای پیدا کنید ما هزاران عکس از طراحی خانه ها را رسد نموده ایم. با تعداد بیشماری از متخصصان حوزه طراحی بحث و مشورت کردیم. آخرین داده های Houzz را کنکاش و مقالات موجود در این زمینه را بررسی نمودیم. نتیجه کار تصویری کلی و یکجا از اینکه طراحی خانه و آشپزخانه در سال ۲۰۲۰  چگونه خواهد بود به ما نشان می دهد.

۱- کابینت آشپزخانه سه-رنگ ( three-tone-kitchens ) :

کابینت آشپزخانه دو-رنگ در چند سال اخیر یکی از ترند های مورد علاقه طراحان بوده است. برای مثال استفاده از یک رنگ برای کابینت های زمینی و یک رنگ دیگر برای کابینت های دیواری . یا یک رنگ برای کابینت های دورتادور آشپزخانه و رنگی متفاوت برای کابینت جزیره.

در یک کابینت آشپزخانه سه-رنگ  یک رنگ یا متریال سوم معرفی می گردد . تا فضایی با یک عدم تقارن عمدی ایجاد کند. اینکار به تعریف نواحی کاربری مختلف کابینت آشپزخانه کمک می کند . و همچنین چشم های بیننده را به حرکت وا می دارد.

طراحی کابینت آشپزخانه
Photo by J Style At Home 

برخی نمونه های اجرا شده

به عنوان مثال تصویر بالا را مشاهده کنید. یک آشپزخانه که توسط گروه J Style at home  در کالیفرنیا در سال ۲۰۲۰ طراحی و اجرا شده است . طراح این فضا خانم “جانینا کابررا” با استفاده از رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی ، متریال چوب با رنگ روشن در جزیره و انتخاب رنگی جسورانه یعنی رنگ آبی روشن روی کمد های آشپزخانه یک فضای زیبا و جذاب را خلق کرده است.

طراحی کابینت آشپزخانه سه رنگ
Photo by Hutker Architects 

حال به یک نمونه دیگر از طراحی کابینت آشپزخانه سه-رنگ توجه کنید. این کابینت آشپزخانه که توسط گروه طراحی Hutker Architects طراحی شده است. رنگ سورمه ای فضای کاربری یخچال و کمد های ذخیره سازی را در سمت چپ فضای آشپزخانه تعریف می کند. این رنگ با رنگ سفید در کابینت های اطراف و متریال چوب بسیار روشن در قسمت کابینت جزیره ترکیب شده است. متریال چوب در قسمت های مختلف این کابینت آشپزخانه مدرن از جمله سقف ، الوار های چوبی ، کف و شلف ها به پالت رنگی اضافه شده است. همانطور که مشاهده می کنید هارمونی این رنگ ها در کنار هم در خلق فضایی صمیمی و گرم تاثیر بسزایی دارد.

طراحی کابینت سه رنگ
Photo by lisa furey interiors 

خلاقیت در طراحی

خانم ” لیزا فیوری”  طراح کابینت آشپزخانه بالا در طراحی این فضا از استراتژی کابینت سه-رنگ استفاده نموده است. این آشپزخانه بر اساس رنکینگ سایت Houzz تبدیل به یکی از محبوب ترین عکس های طراحی آشپزخانه در سال ۲۰۱۹ شده است. کابینت سبز صدری ، جزیره قهوه ای با متریال چوب را احاطه کرده است. در حالی که پنجره آهنی رنگ شده خاکستری در طراحی رنگ های فضا به طرز قابل توجهی رخ نمایی می کند.

کابینت آشپزخانه سه رنگ
By Erin Carlyle

در این کابینت آشپزخانه طراحی شده توسط شرکت آمریکایی Yorktowme از ترکیب رنگ سفید عسلی با سبز اکالیپتوسی به همراه دو عدد کابینت چوبی با شلف های باز در اطراف هود استفاده شده است. پایه های چوبی جزیره که به صورت حرف X طراحی شده اند به رویکرد سه-رنگ این کابینت آشپزخانه کمک کرده است تا خودنمایی بیشتری داشته باشد.

طراحی کابینت آبی
Photo by Absolute Kitchen And Bath 

۲ – کابینت آشپزخانه آبی (Blue cabinets) :

در بحث کابینت آشپزخانه آبی خانم جنیفر آت طراح و کارشناس رنگ پیش بینی می کند که این رنگ در سال ۲۰۲۰ حتی مورد توجه بیشتری نسبت به سال ۲۰۱۹ قرار می گیرد. هردو رنگ سورمه ای و مشکی همانند سال های قبل پرطرفدار خواهند بود . در سال ۲۰۲۰ شاهد استفاده از این پالت رنگی در طیف های گسترده تری خواهیم بود.  پیش بینی خانم آت بر آن است که امسال این رنگ ها حجم بیشتری از فضای آشپزخانه را تسخیر خواهند کرد. طراحان دیگر به استفاده از این رنگ ها تنها در کابینت جزیره و یا کابینت های قسمت زمینی اکتفا نخواهند کرد. برای ایجاد اعتدال در فضای کابینت آشپزخانه و جلوگیری از تیرگی بیش از اندازه فضا ، ترکیب این رنگ ها با توناژ های مختلف رنگ سفید در طراحی کابینت آشپزخانه مدرن پیشنهاد می گردد.

حتی موسسه رنگ پنتون (pantone color institute) رنگ آبی سرمه ای (navy blue) را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۰ اعلام کرده است.

(موسسه رنگ پنتون به عنوان تعیین کننده غیررسمی رنگ سال شهرت جهانی دارد.)

طراحی کابینت آبی
Photo by Bobbi Alderfer 

۳ – کابینت آشپزخانه چوبی (Wood cabinets) :

کابینت آشپزخانه چوبی هیچ وقت از مد نمی افتد. همان طور که در ادامه خواهید دید چوب در این مقاله نقش بسیار مهم و سنگینی را ایفا می کند. به نظر می رسد که ما در لبه تیغ یک رنسانس در کابینت آشپزخانه تمام چوب قرار گرفته ایم. شاید این یک واکنش طبیعی به ترند بودن پالت های رنگی سفید و طوسی در طول سال های گذشته باشد. اما در طول همین سال ها نیز بسیاری از طراحان ، صنعت گران و کابینت سازان مطرح به بهترین نحو غنی بودن، زیبایی منحصر به فرد و تنوع گسترده ای را در چوب ها و متریال های رگ و ریشه دار به مشتریان خود نشان داده اند.

چوب گردو

اگر قرار باشد که فقط یک نوع چوب در سال ۲۰۲۰ در این میان بدرخشد ، بدون شک این گزینه چوب گردو خواهد بود. چوب گردو متریال بسیار غنی و با شکوه ، گرم و ظریف است. که به خانه حس صمیمی و گرمی می بخشد. چوب گردو متریالی ایده آل برای خانه و کابینت آشپزخانه می باشد. از چوب گردو می توان به صورت ترکیبی با رنگ های دیگر استفاده کرد. رنگ هایی مثل سفید ، طوسی ، خاکستری ، آبی و … . تمامی اینها رنگ های محبوب و پرطرفدار در طراحی کابینت آشپزخانه مدرن می باشند. بنابراین جای تعجب نیست که چوب گردو نزد طراحان و صاحب خانه ها از محبوبیت بالایی برخوردار است.

در تصویری که در بالا مشاهده می کنید از چوب گردو استفاده شده است . که در کنار رنگ آبی فضایی متفاوت و آرامش بخش ایجاد کرده است. طراح این آشپزخانه “بابی آلدرفر” از کمپانی آمریکایی Lifestyle design می باشد. او در طراحی این فضا با رعایت سادگی تمامی جادو را به دست حس طبیعی و زنده چوب سپرده است.

کابینت آشپزخانه چوبی

نمونه های دیگر استفاده از چوب در کابینت آشپزخانه

در تصویر بالا شاهد یک خانه مدرن در نیویورک آمریکا می باشید. استفاده از چوب افرا در طراحی این کابینت آشپزخانه مدرن زیبایی خاصی به فضا بخشیده است. به تصویر زیر توجه کنید. در این پروژه طراح  از رنگ مشکی در قسمت کمد های دیوار روبه رو استفاده کرده است. ترکیب رنگ طبیعی و گرم افرا با توناژ رنگی مشکی تضاد زیبا و جسورانه ای در فضای این کابینت آشپزخانه ایجاد نموده است.

طراحی کابینت آشپزخانه
Photo by Julie Deuble

همچنین استفاده از متریال سنگ با رنگ طوسی و بافت آتشفشانی هارمونی خاصی بین کابینت ، کف و کمد مشکی ایجاد کرده است.

Photo by TOTAL CONCEPTS 

نمونه ای دیگر از کابینت آشپزخانه چوبی که در آن از جنس بلوط سفید به عنوان درب کابینت بهره گرفته شده است.

کابینت آشپزخانه پلی اورتان
Photo by Windhill Builders

۴ – کابینت آشپزخانه پلی اورتان:

کابینت آشپزخانه پلی اورتان یکی از لوکس ترین و منحصربه فرد ترین ترند های طراحی روز دنیا می باشد. طراحان ایرانی نیز در سال ۲۰۱۹ به آن علاقه مند شده اند. پیش بینی می شود که در سال جاری این متریال حتی بیشتر از قبل در کابینت آشپزخانه مدرن مورد استفاده قرار گیرد. زیبایی ، یک دست بودن و مقاومت بالا در برابر اشعه آفتاب ، آب و … این متریال را به یکی از با کیفیت ترین و ماندگار ترین انتخاب ها تبدیل کرده است.

۵ – اسلب ها در طراحی آشپزخانه ( Slabs in kitchen design ):

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که بندکشی ، خطوط اتصال و ظاهر ماکسیمال کاشی را نمی پسندید استفاده از اسلب های سنگ در فضای بین کابینت یک انتخاب زیبا ، خیره کننده و مینیمال می باشد.

اسلب در طراحی آشپزخانه
Photo by Custom Stone Interiors LLC 

به عنوان مثال در این کابینت آشپزخانه از سنگ طبیعی مرمر با رگه های طلایی و پرداخت نهایی صیقلی به عنوان صفحه رویه کابینت جزیره و قسمت بین کابینت پشت گاز استفاده شده است.

اسلب در طراحی کابینت آشپزخانه
Photo by RD Architecture, LLC
 

استفاده از متریال یکسان برای رویه کابینت آشپزخانه و فضای بین کابینتی یک الزام نیست . بلکه یک انتخاب است. تصویر بالا یک کابینت آشپزخانه مدرن اجرا شده توسط گروه RD Architecture می باشد . همان گونه که مشاهده می کنید در این کابینت آشپزخانه مدرن یک اسلب سنگ طبیعی گرانیت به نام “اسب سیاه” (black horse) به صورت یک تکه در فضای دیوار پشت گاز بکار گرفته شده است که نمایی خیره کننده و استثنایی به این فضا بخشیده است. این اسلب به راستی به مانند یک اثر هنری است. یک نقاشی روی یک بوم بزرگ که در فضای کابینت آشپزخانه خودنمایی می کند.

کابینت آشپزخانه سفید
Photo by Specht Architects 

۶ – شیشه رنگی در کابینت آشپزخانه :

استفاده از شیشه های رنگی در فضای بین کابینت به جای کاشی . یکی از المان های تاثیرگذار در زیبایی و لوکس بودن فضای کابینت آشپزخانه. تصویر بالا مربوط به یک کابینت آشپزخانه مدرن در محله چسترفیلد لندن می باشد. در این فضا از متریال شیشه با رنگ آبی روشن استفاده شده است. که در کنار رنگ سفید درب ها و کف با رنگ چوب زیبایی خاصی به این فضا بخشیده است. این متریال بدلیل انعکاس نور بالا و حالت براقی که دارد درخشندگی زیبای به فضای کابینت آشپزخانه می دهد.

کابینت آشپزخانه
Photo by Hyde Park Renovations

صفحه رویه کابینت آشپزخانه ( Kitchen counter tops):

۷ – صفحه پرسلان در طراحی کابینت آشپزخانه:

در ۵۱ درصد از بازسازی های انجام شده از سنگ مصنوعی کوارتز در دکواسیون کابینت آشپزخانه ، استفاده گردیده است . این آمار بر اساس آخرین بررسی بعمل آمده میان پروژه های اجرا شده در سایت Houzz  می باشد. در سال ۲۰۲۰ نیز این درصد همچنان سیر صعودی خود را طی خواهد نمود. با این حال بسیاری از طراحان حوزه دکوارسیون داخلی به دنبال یک جایگزین مناسب برای سنگ کوارتز می باشند . جایگزینی که علاوه بر برخورداری از دوام و استحکام سنگ کوارتز با ظاهری صیقلی تر و لوکس تر به فضای کابینت آشپزخانه روح طبیعت و زیبای خاص ببخشد.

طراح تصویر بالا ” تام جانسن” از شرکت Hyde park است که در ایالت فلوریدا مشغول به فعالیت می باشد. او از جمله آن دسته طراحان کابینت آشپزخانه است که به زیبایی طبیعی اسلب پرسلان علاقه مند است .  در این کابینت آشپزخانه از این متریال به خوبی بهره گرفته شده است. او که از بکارگیری متریال پرسلان در این پروژه بسیار هیجان زده است می گوید ” شما با استفاده از سنگ پرسلان علاوه بر راه و نقش های زنده و پر انرژی سنگ از قابلیت ضد لک بودن و مقاوم بودن پرسلان ها در برابر حرارت که همانا از دلایل اصلی محبوبیت صفحات کوارتز می باشد نیز بهرمند می گردید”

سنگ مرمر طبیعی در طراحی کابینت آشپزخانه
Photo by MMI Design 
طراحی کابینت آشپزخانه
Photo by MMI Design 

پرسلان با طرح مرمر

این آشپزخانه زیبا و مدرن در سال ۲۰۱۸ در ایالت تکزاس آمریکا توسط گروه طراحی MMI Design به مرحله اجرا رسیده است . در این کابینت آشپزخانه از سنگ پرسلان استفاده گردیده است. این سنگ نمونه مشابه سنگ طبیعی کلکته گلد مرمر (Calacatta Gold marble )  می باشد.

” میشل مرز ”  طراح این آشپزخانه مدرن درباره سنگ پرسلان می گوید که این متریال قابل قیاس و مشابه سنگ های کوارتز می باشد. اما کمی گران تر. همچنین وقتی صحبت از رگه های طبیعی سنگ می شود سنگ پرسلان قوی تر ظاهر شده است. زیرا رگه های سنگ در کوارتز ها کمی دیجیتالی و مصنوعی به نظر می رسند. اما سنگ پرسلان با رگه و طرح های طبیعی سنگ حس اصالت بیشتری را به بیننده القا می کند.

کابینت آشپزخانه مدرن
Photo by Herbert O. Zielinski, Architekt BDA
 

۸ – سنگ طبیعی در طراحی کابینت آشپزخانه ( natural stone ) :

با ورود سنگ های طبیعی با کیفیت و اروپایی به بازار سنگ ایران ، این متریال در بین طراحان کابینت آشپزخانه دوباره احیا گردیده است.سنگ طبیعی آن دسته از افرادی که به دنبال طراحی کابینت آشپزخانه لوکس هستند را به خود جذب می کند. سنگ های طبیعی دارای مقاومت و دوام بالاتری نسبت به سنگ های مصنوعی هستند. همچنین از تنوع رنگی بالایی برخوردارند. به طوری که هیچ یک از اسلب های سنگ طبیعی با دیگری یکسان نیست. سنگ طبیعی همچنین از مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت برخوردار است. و در برابر خط و خش در قیاس با سنگ های مهندسی شده (مصنوعی ) استقامت بالاتری نشان می دهد.

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید سنگ طبیعی به کابینت آشپزخانه روح می بخشد.

طراحی کابینت آشپزخانه
Photo by Cosentino North America

۹ –سنگ های تیره برای صفحه کابینت آشپزخانه :

شرکت های تولید کننده سنگ های طبیعی در سال ۲۰۱۹  گزینه های زیادی از محصولات خود را با رنگ های تیره در بازار رونمایی کردند. این نشان دهنده محبوبیت سنگ های تیره و گرایش مصرف کنندگان به استفاده از این متریال به عنوان صفحه رویه کابینت آشپزخانه می باشد.

همینطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید این دسته از صفحات رویه کابینت برای استفاده در کابینت های تیره هارمونی زیبایی ایجاد می کند. همینطور در کابینت آشپزخانه سفید استفاده از رنگ های تیره به عنوان صفحه کابینت تضاد چشم گیری به فضا می بخشد.

کابینت آشپزخانه مدرن
Photo by Curtis Lumber Ballston Spa 

۱۰ – صفحه رویه کابینت چوبی:

یک انتخاب مناسب در صورتی که به دنبال متریالی متفاوت برای کابینت جزیره آشپزخانه می گردید. صفحات فینگرجوینت و یا اسلب های چوبی طبیعی از جمله انتخاب های پیش روی افراد صاحب سلیقه و متفاوت به حساب می آید.

این تصویر مربوط به یک کابینت آشپزخانه فوق العاده زیبا در شهر نیویورک می باشد. در این پروژه شاهد استفاده تلفیقی از متریال های کوارتز و چوب می باشیم.

طراحی آشپزخانه
Photo by Juxtaposed Interiors 

این کابینت آشپزخانه نیز نمونه ای دیگر از بکارگیری چوب در کابینت جزیره می باشد. طراح در این پروژه به طرز هوشمندانه ای حس گرم و صمیمی چوب را وارد این آشپزخانه سفید کرده است.

طراحی کابینت
By Erin Carlyle 

۱۱- صفحات رویه کابینت باریک:

صفحات رویه کابینت با ضخامت های باریک ( ۱ الی ۲ سانت) از ترند های بروز در طراحی بحساب می آید. این سبک طراحی همچنین در ایجاد حس سادگی در کنار زیبایی تاثیرگذار است. همچنین در این حالت زیبایی طبیعی متریال بیش تر به چشم می آید.

کابینت آشپزخانه کلاسیک
Photo by Case Design/Remodeling, Inc.
 

۱۲ – چاشنی چوب:

یکی از روش های خوب استفاده از چوب در کابینت آشپزخانه ، بکارگیری آن در کاور هود می باشد. استفاده از چاشنی چوب در فضا های این چنینی گرما و بافت چوب را وارد فضای آشپزخانه می کند.

طراحی کابینت مدرن
Photo by Harry Braswell Inc

استفاده از این تکنیک طراحی در آشپزخانه هایی که از رنگ های خنثی مثل سفید و طوسی استفاده کرده اند پیشنهاد می گردد.

*اسلب سنگ زیبای کار شده در قسمت پشت گاز را ملاحظه کنید.

آشپزخانه سفید
Photo by Metropolitan Cabinets & Countertops 

۱۳- کابینت چوبی در میان کابینت رنگ شده:

استفاده از چند کشو یا درب چوبی در میان کابینت آشپزخانه سفید یکی دیگر از روش های است که طراحان برای آوردن حس گرم چوب در فضای آشپزخانه از آن استفاده می کنند. همانطور که قبلا اشاره کردیم این تکنیک فضای وسیع و خنثی ایی که رنگ سفید ایجاد می کند را در هم می شکند و به فضا روح و بافت طبیعی می بخشد.

در این کابینت آشپزخانه لوکس کشوهای چوبی (چوب گردو) نقش آورنده روح به این آشپزخانه با درب های سفید یخی و صفحه رویه کوارتز طرح مرمر بازی می کند.

Photo by Sarah Kahn Turner 

در این تصویر شاهد یک کابینت آشپزخانه زیبا هستید که به سبک انتقالی (transitional kitchen design ) طراحی شده است. کشو های چوبی زیبایی و تنوع بصری خلاقانه ای به این فضا داده است.

Photo by Set The Stage 

نمونه دیگری از چاشنی چوب در طراحی

در این آشپزخانه کابینت چوبی اطراف گاز به خوبی فضای سفید آشپزخانه را شکسته است. همچنین زیبایی و جلوه خاصی به فضای هود بخشیده است. در واقع در طراحی کابینت آشپزخانه این فضا طراح با استفاده از بافت چوب فضای پخت و پز را تعریف و تفکیک نموده است.

Photo by Nate Fischer Interiors 

آشپزخانه بالا توسط گروه طراحی ” نیت فیسچر” در کالیفرنیا طراحی و اجرا گردیده است. طراح از فریم چوبی برای درب های شیشه ای کابینت استفاده کرده است. همچنین درب با چوب طبیعی بکار رفته در قسمت ورودی انبار در شکستن فضای سفید این آشپزخانه کمک شایانی نموده است. همانطور که مشاهده می کنید تضاد بوجود آمده زیبای این کابینت آشپزخانه را دوچندان کرده است.

Photo by Adriana Solmson 

جزیره آشپزخانه ( Kitchen island ) :

۱۴– کابینت جزیره چندمنظوره ( multifunctional kitchen island ):

جزیره آشپزخانه مفهوم جدیدی نیست . اما به طور کلی این مفهوم در حال تکامل می باشد. ما در حال مشاهده بسیاری از صاحب خانه ها هستیم که کارایی جزیره آشپزخانه را به جایی فراتر از مکان ذخیره سازی وسایل آشپزخانه برده اند. و همان طور که خواهیم دید کابینت های جزیره به سمت بزرگتر شدن می روند. همچنین گرایش به کاربری های بیشتر دارند. بر اساس آخرین تحقیقات بعمل آمده در سایت Houzz بیش از یک سوم بازسازی های صورت گرفته در کابینت جزیره با اضافه شدن ماکروفر و ماشین ظرف شویی در این قسمت همراه بوده است. همچنین این تحقیق نشان می دهد که در یک چهارم بازسازی ها سطل زباله در کابینت آشپزخانه در دسترس قرار گرفته است. و همچنین بیش از یک پنجم با قرار گرفتن گاز روی کابینت جزیره همراه بوده است.

این بدان معناست که جزیره آشپزخانه در حال تبدیل شدن به یک مرکز چند منظوره در آشپزخانه می باشد. ناحیه ای برای پخت و پز ، آماده سازی و شست و شو. و این از نظر عقلانی توجیه پذیر است. زیرا در هنگام انجام امور روزمره در آشپزخانه ، افراد ترجیح می دهند تا رو به جزیره باشند تا رو به دیوار. زیرا جزیره آشپزخانه محل نشستن خانواده و یا مهمان ها می باشد.  اضافه کردن کاربری های جدید به جزیره آشپزخانه در اینجا معنا پیدا می کند.

به عنوان مثال

به کابینت آشپزخانه در تصویر بالا نگاه کنید. کابینت جزیره این آشپزخانه شامل فضایی برای نشیمن و صبحانه خوری ، فضای آماده سازی ، فضای پخت و پز ، فضایی برای چیدن ظروف پذیرایی و یک یخچال با درب شیشه ای مخصوص نوشیدنی ها می باشد.

Photo by Toledo Geller 

۱۵ – توجه به گوشه های جزیره در طراحی (Hardworking ends of islands ) :

در ادامه مطلب قبلی ، گوشه های کابینت جزیره نیز می توانند به یک کارایی اضافی تجهیز شوند. تعداد بی شماری از آشپزخانه های طراحی شده در سال ۲۰۱۹ به این ویژگی آراسته هستند. به عنوان مثال در آشپزخانه بالا شاهد یک میز کار یا تخته گوشت متحرک هستیم. این میز متحرک به گونه ای طراحی شده تا در مواقعی که نیازی به آن نیست در گوشه جزیره جانمایی شود.

Photo by CHAD ESSLINGER DESIGN 
یخچال های مخصوص نوشیدنی از دیگر المان های کناره های جزیره می باشند. زیرا میهمانان و اعضای خانواده می توانند بدون ایجاد تداخل با فضای آشپزی و مثلث کار آشپزخانه از آن نوشیدنی بردارند.
Photo by Jennifer Gilmer Kitchen & Bath

۱۶ – جزیره چوبی ( wood Island ) :

چوب بار دیگر در حال بازیابی جایگاه خود در کابینت آشپزخانه است. آمار بدست آمده از آخرین تحقیقات بر روی سایت Houzz بدین صورت است. افرادی که کابینت جزیره آشپزخانه را بازسازی کرده اند و به دنبال متریالی متضاد برای فضای جزیره بوده اند مطابق با آمار زیر عمل کرده اند.
۲۶ درصد رنگ طوسی ، ۱۹ درصد توناژ آبی و ۱۱ درصد رنگ مشکی را برگزیده اند. در این میان آمار مربوط به افرادی که از رنگ چوب ملایم برای ایجاد تضاد در قسمت جزیره آشپزخانه استفاده کرده اند در حال رشد است. که ۱۱ درصد از پروژه ها ی فوق الذکر را به خود اختصاص داده اند.
در تصویر بالا کمپانی جنیفر گیلمر کابینت جزیره چوبی ملایم را به زیبایی داخل این کابینت آشپزخانه گنجانده است. استفاده از طرح چوب ملایم به درب های سفید این آشپزخانه روح بخشیده است. همچنین ترکیب چوب با کاشی های زیبای آبی بین صفحه و سنگ تیره رویه کابینت بسیار چشم نواز می باشد.
Photo by Casework

به عنوان مثال

طراحی کابینت آشپزخانه بالا توسط کمپانی آمریکایی Casework در واشینگتن صورت گرفته است. طراح در این فضا با استفاده از طیف گسترده ای از جوب گردو در کابینت جزیره هارمونی زیبایی با پارکت چوب بلوط کف ایجاد کرده است. طراحی جزیره چوبی به علاوه به صفحه سنگ مرمر ، درب های سفید و تایل های کاشی براق بین کابینتی روح و گرما بخشیده است.
Photo by Robert Thomas Homes
طراحی کابینت آشپزخانه بالا به سبک انتقالی ( transitional ) می باشد. نمونه دیگری از بکارگیری چوب گردو در کابینت جزیره.
طراحی اشپزخانه
Photo by KBG Design 

۱۷- جزیره فوق بزرگ ( Extra-large islands ) :

آخرین تحقیقات Houzz نشان می دهد که نزدیک به یک سوم صاحبین خانه در حال بازسازی کابینت آشپزخانه طول جزیره را بیش از ۲ متر در نظر می گیرند. این یعنی یک بازیکن NBA می تواند به راحتی روی آن دراز بکشد.

بسیاری از مشتریان ما از میزهای نهارخوری بزرگ در حال روی آوردن به جزیره های فوق بزرگ می باشند. در این حال خانواده و مهمانان می توانند در کنار هم باشند. یا در حالی که در فضای آشپزخانه گرد هم آمده اند به صورت غیر رسمی به صرف شام بپردازند.

به عنوان مثال

در تصویر بالا یک آشپزخانه طراحی شده توسط گروه KBG را شاهد هستید. خانم کاتلین گیلمور طراح این آشپزخانه یک کابینت جزیره سوپر سایز طراحی کرده است. از ویژگی های این کابینت جزیره می توان به درب طرح چوب روشن ، کوارتز با طرح سنگ مرمر و فضای نشیمن برای ۶ نفر اشاره کرد. ( به تکنیک بکارگیری چوب در جزیره آشپزخانه که پیش تر توضیح دادیم توجه داشته باشید. )

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن
Photo by Studio McGee

۱۸- چراغ آویز سایز بزرگ 

خانم جنیفر اوت طراح کمپانی Studio McGee می گوید ” در سال ۲۰۲۰ استفاده از چراغ های آویز سایز بزرگ به اوج خودش خواهد رسید. این سبک چراغ های آویز سالها است که ساخته می شود. این چراغ ها به خودی خود یک اثر هنری محسوب می شوند.

طراحی حمام
Photo by Dvira Interiors

حمام و سرویس بهداشتی

۱۹-کاشی برای دیواره وان حمام:

کاشی یک متریال عالی و مقرون به صرفه می باشد که در طراحی سرویس های بهداشتی کارآمد است. مسلما سفارش چند متر کاشی بیشتر ، به بودجه بازسازی منزل خدشه ای وارد نمی کند. به همین دلیل است که ما شاهد استفاده از این متریال برای دیواره های وان توسط بسیاری از طراحان هستیم. این نوع از طراحی علاوه بر زیبایی مینیمال در بحث بازدهی بالاتر و صرفه جویی مالی نتیجه بخش می باشد.

در تصویر بالا شاهد یک سرویس حمام زیبا می باشید. در این فضا از کاشی های کوچک طرح مرمر برای یکپارچه سازی تمام زوایای حمام استفاده شده است.

کابینت روشویی
کاشی تنها متریال قابل استفاده نیست. در این فضا طراح از چوب برای کاور نمودن دیواره وان استفاده نموده است.
طراحی حمام
Photo by Milieu Interior Design
این سرویس حمام که در خانه ای در سانفرانسیسکو اجرا شده است را ببینید. در این فضا برای دیواره وان از کاشی با سیاز سایز بزرگ تر استفاده شده است. همخوانی این کاشی با فضای دیوار دوش فضایی منحصر بفرد و خاص را ایجاد نموده است.
سرویس حمام و دستشویی
 Photo by Jess Blackwell Photography

۲۰- اتاقک دوش :

بیش تر صاحب خانه ها به دنبال داشتن فضای بزرگ و فراخ برای دوش حمام هستند. فضایی که به راحتی بتوان به آن وارد و از آن خارج شد. از آنجایی که دوش حمام بلند ترین المان فضا می باشد پیدا کردن راه حلی برای زیبا به نظر آمدن آن همواره موضوع بحث می باشد.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید در این سرویس حمام استفاده از المان های مشکی مات ، کاشی با طرح های گرافیکی در کف و نورپردازی صنعتی اجرا شده در کنار هم فضایی مدرن ، مینیمال و خاص را ایجاد نموده اند.

سرویس حمام و دستشویی
Photo by Sea Island Builders LLC
در بازسازی این سرویس حمام برای طراحی یک فضای مناسب جهت دوش یک وان حمام قربانی شده است. این سرویس مدرن و زیبا با یک پارتیشن شیشه ای تمام قد با فریم آهنی مشکی تفکیک شده است. این پارتیشن قدی به بلندتر دیده شدن سقف نیز کمک می کند. ترکیب این پارتیشن با کاشی های ۳۰ در ۶۰ سانت مشکی که به صورت عمودی کار شده است نمایی برجسته به این سرویس حمام بخشیده است.
طراحی کابینت روشویی
Photo by Kimberlee Marie Interiors

۲۱- تفکیک فضای خشک و تر

قرار دادن یک وان ایستاده در فضای بسته مربوط به دوش و شست و شو به نظر منطقی می رسد. چرا المان هایی که باعث پرتاب قطرات آب و خیس شدن می شود را از فضاهای دیگر تفکیک نکنیم؟ اگر فضای مناسبی برای این کار دارید این رویکرد می تواند برای جانمایی المان های سرویس حمام برای شما مناسب باشد.

دوش حمام
Photo by Katy Popple Design 

۲۲- طاقچه در فضای دوش ( shower ledges ):

بسیار از طراحان معتقد هستند که طراحی یک طاقچه در قسمت دوش بسیار موثرتر و کاراتر است. شما با یک بیرون آمدگی چند سانتی در طول فضای دوش قادر هستید تا تمامی موارد مورد نیاز برای دوش گرفتن را روی آن قرار دهید. همچنین دسترسی شما در این حالت بسیار بهتر از حالتیست که باید در بین طبقات حمام به دنبال وسایل مورد نیازتان بگردید.

کابینت روشویی
Photo by LA Design Build 

۲۳- کابینت روشویی دوبل معلق ( Floating double vanities ) :

ما در سال ۲۰۲۰ شاهد محبوبیت روزافزون کابینت روشویی دوبل و معلق هستیم. فهمیدن دلیل این محبوبیت کار سختی نیست. استفاده از کابینت روشویی به صورت معلق به بزرگتر دیده شدن فضا کمک می کند. همچنین راه حل مناسبی برای تمیز کردن زیر آن می باشد. زیرا در مدل هایی که کابینت روشویی با پایه روی زمین قرار میگیرد ، پایه ها کار شستن فضای زیری کابینت را سخت تر می کنند.

طراحی حمام
Photo by Convene Architecture 

۲۴- نشیمن در سرویس. نشیمنی که توالت فرنگی نیست!!

وجود یک نشیمن برای نشستن ، مسواک زدن و یا هدر دادن کمی زمان در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی برای هر خانه داری یک آبشن اضافی خوشایند خواهد بود امروزه در فضای سرویس های بهداشتی شاهد استفاده از نشیمن می باشیم. نشیمن های توکار و سکو مانند و یا چهارپایه های جوبی و … همگی از المان هایی هستند که امروزه ابزار مناسبی در دست طراحان خوش ذوق بحساب می آیند.

طراحی کابینت حمام
Photo by Treefrog Design
در تصویر بالا نمونه دیگری از طراجی نشیمن در فضای سرویس حمام را شاهد هستیم. طراح در این فضا با قزاردادن یک نیمکت سرتاسری امکان استفاده از این نشیمن را هم در فضای دوش و هم در بیرون آن ایجاد کرده است. 
طراحی فضای نشیمن
Photo by designstiles

فضای نشیمن ( living room ):

۲۵- طراحی نشیمن شادی بخش و آرام کننده :

رویکردی که جدیدا طراحان را در بحث طراحی فضای نشیمن به سمت خود جلب کرده است حول یک محور اصلی می گردد. حس آرامش و خوشی. این رویکرد را می توان به خوبی در طرح های جدید نشیمن ملاحظه کرد. نشیمن های متنوع با القای حسی آرامش بخش و تسکین دهنده. استفاده از رنگ های ملایم ، پارجه های نرم و راحت و اجازه ورود نور خورشید به صورت مستقیم در فضا. دقیقا مانند تصویر بالا. یک طراحی چشم نواز و دنج برای یک خانه ویلایی در ایالت کالیفرنیا آمریکا.

اتاق رختشوی خانه
Photo by Beautiful Chaos Interior Design & Styling 

اتاق رختشوی خانه ( laundry ):

۲۶- جانمایی سینک در لاندری :

یکی از المان های طراحی لاندری که در سال ۲۰۱۹ در بسیاری از عکس های مربوط به این فضا تکرار گردیده است سینک های بزرگ مزرعه ای مانند تصویر بالا می باشد. در نظر گرفتن یک سینک در فضای لاندری می تواند بسیار کاربردی باشد. خیساندن لباس ها و یا لوازم کثیف و یا لگه گیری قبل از شستوشوی ماشینی و … اینها همگی با قرار گرفتن این آبشن کاربردی در فضای لاندری بسیار راحت تر خواهد بود. علاوه بر این طراحی سینک با کابینت زیرین از نظر بصری زیبایی خاصی به فضا می بخشد.

طراحی لاندری
Photo by kelly mcguill home 
در تصویر بالا نیز نمونه دیگری از بکارگیری سینک در طراحی لاندری مشاهده می کنید.
طراحی لاندری
Photo by New Generation Home Improvements

۲۷- استفاده از رنگ های درخشان در طراحی لاندری:

طراحان در طول زمان در تلاش برای تبدیل فضای لاندری به محیطی شاداب و لذت بخش بوده و هستند. به هر حال اگر شما در حال انجام عملیات شست و شو لباس ها هستید ، چه بهتر که این کار را در فضای خوشایند انجام دهید. اما امروزه شاهد آنیم که این طرز فکر در حال پیش روی از مرز های از پیش تعیین شده می باشد. طراحان امروزه استفاده از رنگ های درخشان و شاد و همچنین طرح ها و نقش های خاص در فضای لاندری را سرلوحه کار قرار داده اند. تا فضای لاندری را به مکانی بشاش ، روحیه بخش و زیبا تبدیل کنند.

در تصویر بالا استفاده از ماشین های لباس شویی به رنگ آبی ، درب های آّبی ، سینک قرمز و یک کاغذ دیواری رنگارنگ و پرهیاهو به صورت هنرمندانه ای به فضا شادابی و نشاط بخشیده است.

طراحی اتاق نهارخوری
Photo by BANDD DESIGN 

اتاق نهارخوری :

۲۸-اتاق نهارخوری با هویت شخصی :

در حالی که بسیاری از وعده های غذایی خانواده ها به صورت غیر رسمی و در نزدیکی و یا داخل آشپزخانه و به صورت غیر رسمی و خودمانی صرف می شود ، اتاق نهارخوری برای رویدادهای خاص متعددی کاربرد دارد. در طراحی این فضا باید با استفاده از رنگ ها ، طرح ها ، نورپردازی های خاص و دیگر المان های طراحی هویتی منحصر به فرد به آن تزریق نمود. در واقع ماهیت خاص این فضا اینطور ایجاب می کند.

در تصویر بالا شاهد یک اتاق نشیمن زیبا هستیم که با خبرگی خاصی طراحی شده است. لوستر برنجی ، پرده های یشمی ،کاغذ دیواری با طرح پر از المان های اصلی این طرح می باشند. میز نهارخوری ۸ نفره فضای مناسبی را برای پذیرایی از میهمانان ایجاد می کند. صندلی با پارچه طوسی و پایه های آهنی با فضا هارمونی زیبایی برقرار نموده اند.

طراحی رنگ
Photo by STRUKTR Studios Photography 

رنگ ها

۲۹- بکارگیری رنگ های گرم :

در حالی که استفاده از رنگ های خنثی همچنان از بالاترین محبوبیت برخوردا است اخیر شاهد این هستیم که بسیاری از طراحان در حال گرایش به رنگ های گرم تر می باشند.

رنگ صورتی که  ۳ الی ۴ سال قبل تر بسایر مورد توجه بود دوباره به طیف های رنگی محبوب برگشته است. اما اینبار با ماهیتی گرم تر. به عبارتی بهتر رنگ مرجانی بسیار روشن.

یکی از ترند های جدید در بحث رنگ استفاده از رنگ های گرم و سرد در ترکیبی غیرمنتظره و خاص می باشد. برای مثال ترکیب رنگ صورتی گرم با سبز پسته ای. یا رنگ مرجانی روشن با آبی روشن.

ترکیب رنگ
Photo by Michelle Gage | Interior Designer 
همانطور که اشاره کردیم رنگ مرجانی در تمام طیف ها در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین رنگ های سال ۲۰۲۰ می باشد. همینطور رنگ آجری.
در تصویر بالا رنگ مرجانی روشن مقداری گرما وارد این نشیمن زیبا و آرامش بخش می کند.
نوبت شماست!

کدام یک از ترند های معرفی شده شما را به هیجان می آورد؟ به نظر شما در این مقاله چه چیزی را جا انداخته ایم؟ نظرات خود را از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

ترجمه و گردآوری توسط گروه موود

برای مشاهده متن با زبان اصلی کلیک کنید.