Project Description

واکینگ کلوزت چیست؟

واکینگ کلوزت و یا اتاق لباس فضایی است که به شما این امکان را میدهد تا لباس ها ، کیف و کفش ها ، اکسسوری های ، چمدان ها و … را به بهترین نحو دسته بندی و تفکیک کنید. شامل طبقه بندی های گوناگون در ارتفاع های مختلف ، رگال برای آویز لباس ها ، تعبیه فضایی برای قرارگیری کفش ها ، اکسسوری های مربوط به جواهرات و ساعت و امثال آنها ، گاو صندوق و …

واکینگ کلوزت در واقع فضایی است که متناسب با نیاز شما شخصی سازی و طراحی می شود. فضایی که بتوان با خیال آسوده همه چیز را مرتب سازی و تفکیک نمود. بطوری که در یک نگاه شما قادر به تشخیص جای هر چیزی در فضای کمد باشید. واکینگ کلوزت در واقع به شما این امکان را می دهد تا در هر لحظه به همه ی لباس ها و پوشیدنی های خود دسترسی داشته باشید.

تاریخچه واکینگ کلوزت

تاریخچه واکینگ کلوزت و کمد دیواری به قرن ۱۶ در فرانسه بر می گردد. جایی که قرار دادن کمد دیواری در فضای خانه بین خانواده های سطح بالا جامعه محبوبیت یافت. البته این سبک از کمد ها در اطراف سال های ۱۵۵۰ میلادی در انگلستان نیز به چشم می خورد. البته واکینگ کلوزت در آن زمان بیشتر شباهت با یک اتاق شخصی کوچک داشت تا کمدهای امروزی. در واقع بیشتر فضایی بود برای مطالعه ، قرارگیری خرت و پرت ها ، کتاب ها و یا فضایی برای قراردادن اصلحه و مهمات. با شکل گیری انقلاب صنعتی و قابلیت تولید انبوع انواع ابزار و وسایل و لباس ها طراحی واکینگ کلوزت نیز تحت تاثیر قرار گرفت. حالا مردم قادر به خریدن چیزهای بیشتری بودند. و برای ذخیره سازی آنها نیاز به یک فضای مشخص داشتند. البته تغییر مدل و طراحی واکینگ کلوزت ها به شکل امروزی تا سالها به طول انجامید.

واکینگ کلوزت مدرن

واکینگ کلوزت مدرن ایده ای بود که برای اولین بار در حدود سال های ۱۸۴۰ میلادی به ذهن آمریکایی ها خطور کرد. البته همان طور که گفتیم اروپایی ها از سالها پیش از این المان در خانه های خود بهره می بردند. اما واکینگ کلوزت مدرن به شکل امروزی را می توان از ابداعات آمریکایی ها برشمرد. طراحی واکینگ کلوزت ها بعد از این کم کم به یک ویژگی استاندارد در طراحی خانه ها در آمریکا تبدیل شد. البته با اینکه ایده قرار دادن واکینگ کلوزت در خانه ها در آمریکا و سراسر دنیا در حال بزرگتر شدن و رشد بود ، با این حال بسیاری از مردم به این المان توجه خاصی نمی کردند.

جنگ جهانی دوم

در واقع تا سال ۱۹۵۰ میلادی ، بعد از جنگ جهانی دوم  واکینگ کلوزت مدرن به معنای واقعی مورد توجه قرار گرفت. و به صورت جدی به یک اصل جدایی ناپذیر در مفاهیم طراحی داخلی تبدلی شد. رونق اقتصادی آن سال های آمریکا بعد از جنگ جهانی طراحی کمد دیواری را بیش از پیش مورد توجه قرار داد. سطح بالای اقتصادی خانواده های آمریکایی موجب میشد تا خانه های بزرگتری خریداری کنند. بسیاری از مردم به حومه های شهر رفته و خانه های ویلایی بزرگ خریداری می کردند. و بالا تر رفتن سطح زندگی آنها باعث می شد تا بیشتر به فکر فضایی برای جا دادن همه چیز در آن باشند.

واکینگ کلوزت تا به امروز همچنان یکی از المان های مورد علاقه هر خانه داری به حساب می آید. و در طی این سال ها در حال پیشرفته تر شدن است. البته که اختصاص  یک اتاق یا فضای مجزا برای دسته بندی و ترتیب دهی لباس ها برای همه افراد مقدور نیست. با این حال راه حلی بسیار مناسب ، زیبا و کاربردی برای زینت بخشیدن به فضای زندگی بحساب می آید.

طراحی واکینگ کلوزت مدرن

طراحی واکینگ کلوزت مدرن این پروژه که در یک خانه ۳۰۰ متری واقع در محله ۲۴ متری سعادت آباد تهران توسط گروه موود اجرا گردیده است از جهات زیادی قابل توجه می باشد. در این مطلب قصد داریم تا نکات طراحی این فضا را با هم بررسی نماییم.

در طراحی این Walk-in-closet دسترسی آنی به همه وسایل رکن اصلی بحساب می آید.  ناظر این امکان را دارد تا در یک لحظه دید و دسترسی بالایی به همه قسمت های کمد داشته باشد. در واقع درب های شیشه ای با پروفیل آلومینیوم و نورپردازی های داخلی واکینگ کلوزت این امکان را ایجاد میکند. بطوریکه برای پیدا کردن یک لباس خاص مجبور نباشیم که تک تک درب ها را باز نموده و داخلشان را بگردیم. قرار گیری شیشه دودی روی درب ها کمک می کند تا در صورت به هم ریختی داخل کمد این بی نظمی زیاد به چشم نیاید. البته که در عین حال استفاده از درب های شیشه شما را ناخودآگاه مجبور به رعایت نظم و ترتیب در قرار دادن لباس ها می گرداند.

بکار گیری از رنگ چوب بلوطی به عنوان بدنه داخلی کمد پالت رنگی این اتاق را به زیبایی کامل کرده و به آن گرما بخشیده است.

درب با پروفیل آلومینیوم مشکی

درب پروفیل آلومینوم کار شده در این Walk-in-closet به طور حتم اولین چیزی است که چشم مخاطب را درگیر می کند.  درب پروفیل آلومینویم مشکی در این پروژه زیبای خاصی به کار بخشیده است. زیبایی که در ترکیب با شلف های شیشه ای نوری داخلی کمد با پروفیل مشکی دو چندان می گردد.در طراحی این کمد از دو نوع مکانیزم بازشو برای درب ها استفاده شده است. درب بازشو معمولی و درب با بازشو ریلی . گروه موود برای اجرای درب های بازشو  از پروفیل های مخصوص استفاده کرده است. این پروفیل ها به گونه ای طراحی شده اند که شیشه درب روی آنها قرار میگیرد. به طوری که شما قاب مشکی رنگ پروفیل را در واقع از پشت شیشه می بینید. این موضوع ظرافت خاصی به اجرا بخشیده است.

موضوع دیگری که در اجرای این نوع پروفیل ها چالش است بحث نوع لولا بکار رفته در آن می باشد. در واقع از آنجایی که پروفیل استفاده شده در این درب ها ۲ سانتی متر در ۲ سانتی متر می باشد امکان نصب لولای معمولی روی آن وجود ندارد. بنابراین برای اجرایی کردن این طرح تیم فنی موود از لولا های مخفی سالیچه ایتالیا بهره گرفته است.

در اجرای قسمت درب های ریلی تیم موود از مکانیز های خاص برند فانتونی استفاده کرده است. به طوری که ناظر قادر به دیدن خود مکانیزم نیست.

نورپردازی داخلی کمد 

نورپردازی داخلی کمد ها از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که در عکس ها مشاهده می کنید این واکینگ کلوزت به صورت کامل نورپردازی شده است. شلف های نوری شیشه ای با قاب فلزی مشکی رنگ در این میان بسیار بچشم می آید. البته نمی توان از زیبایی مینیمال نورهای خطی که به صورت توکار اجرا گردیده اند به راحتی گذشت. تمامی این نور ها توسط سنسور های چشمی و لمسی قابل کنترل و تنظیم می باشد.

طراحی گاو صندوق ، کشو لباس ، اکسسوری های مربوط به قرارگیری جواهر و بدلیجات ، سبد حصیری لباس و رگال های مشکی مستطیل شکل از دیگر نکاتی است که می توان در این واکینگ کلوزت زیبا و مدرن به آنها اشاره نمود.

برای مشاهده قسمت های دیگر این پروژه شامل کابینت آشپزخانه ، بار و TV Place کلیک کنید.

مشخصات فنی پروژه مسکونی سعادت آباد – ۲۴ متری
 ۱- سبک طراحی ( Cabinet style ) :  مدرن-مینیمال
 ۲- طیف رنگی (Color spectrum ) :  طرح چوب بلوطی + مشکی
 ۳- جنس درب کابینت ( Cabinet door material ) :  پروفیل آلومینیوم مشکی با شیشه دودی ۴ و ۶ میل
 ۴- جنس بدنه داخلی کابینت ( Cabinet inside material ) :  MDF روکش ملامینه با طرح چوب بلوط
 ۵- نورپردازی ( Lighting ) :  نور خطی توکار با سنسور نوری + شلف شیشه ای نوری با پروفیل مشکی با سنسور لمسی قابل تنظیم
 ۶- یراق آلات ( Fittings ) :  لولا مخفی سالیچه +مکانیزم ریلی مخفی فانتونی +کشو باتم مانت فانتونی
 ۷- اکسسوری ( accessories ) :   گاو صندوق ، کشو مشبک و سبد حصیری فانتونی
 ۸- دستگیره و پاخور ( Handle & bottom molding )  آلومینیوم با رنگ مشکی