کابینت آشپزخانه تلفیقی ( Eclectic Kitchen ) :

کابینت آشپرخانه  تلفیقی می تواند بر اساس ذائقه ها و سلیقه های مختلف در طیف بسیار گسترده ای تعریف شود. در این مقاله به ۱۰ عنصر اصلی از این سبک طراحی اشاره می کنیم. این ۱۰ عنصر را به عنوان یک ظرف نمونه در نظر بگیرید.

تلفیقی اصطلاحی است که اغلب هنگامی استفاده می شود که فرد قصد داشته باشد به سبک زندگی خود  اشاره کند. سبک تلفیقی زمینه ای از یک اطمینان بدون تلاش را فراهم می کند. البته ایجاد کردن این حس کاری بسیار دشوار است. و برای پیاده سازی سبک تلفیقی طراح باید بسیار هنرمندانه و با دقت عمل کند. کابینت آشپزخانه تلفیقی یکی از سخت ترین سبک هایی است که می توان به آن دست یافت. عملکرد غیر اصولی در این مسیر می تواند منجر به ایجاد فضایی نابسامان و بی نظم و یا یک کار هنری افتضاح شود.

قطعاً این خانه شما است و اگر شما  خودتان را فردی یاغی ، سرکش و به دور از محدودیت ها می دانید و مخصوصا اگر هماهنگی  اشیا و قرار گرفتن هر چیز در جای خودش به صورت منظم برای شما حائز اهمیت نیست، پس همین طور ادامه دهید. کسی جلوی شما را نگرفته است. ولی اگر می خواهید که یک یاغی هدفمند باشید ، آنگاه قصه متفاوت است. اگر قصد دارید خانه شما به گونه ای به نظر برسد که بدون کوچک ترین تلاشی  و به صورت تصادفی طراحی و چیده شده است در اینجا چندین نکته را باید در نظر گرفت.

کابینت تلفیقی
Photo by Andrea Schumacher Interiors

۱- یک ترکیب شیک و مطابق مد روز

ترکیبی مطابق روز و اصولی از هنرهای طراح در طراحی به سبک تلفیقی محسوب می گردد. درست مانند یک دی جی که صداها را نمونه برداری کرده و بهترین ها را در جای درست کنار هم قرار می دهد. و یا مانند یک طراح لباس که به بهترین نحو لباس ها و الگوهای رنگی را در کنار هم قرار می دهد.  تلاش کنید هنر ترکیب کردن در نقشه و طرح شما نمایان و درخشان باشد. هر چند نتیجه کار ممکن است یک صدای ناهنجار و گوش خراش از آب در آید . از این جهت سبک طراحی تلفیقی نیازمند اعمال برخی محدودیت هاست. و همچنین نیازمند ویرایش از روی آزمون و خطا است.
در این کابینت آشپزخانه تلفیقی ما شاهد یک ترکیب زیبا و چشم نواز هستیم. درب های قابدار کابینت به سبک مزرعه ای ، صفحه رویه چوبی جزیره در کنار سنگ مرمر سفید که نشان از سبک طراحی مدرن دارند ، لوستر های ظریف شیشه ای کلاسیک و طرح و نقش های زیبا و خاص روی کاغذ دیواری. ترکیبی کاملا فکر شده و متفاوت را در کنار هم خلق کرده اند که به خوبی معرف سبک زندگی و علایق صاحبین خانه می باشد.
کابینت آشپزخانه تلفیقی
Photo by Desire to Inspire

۲- حس روستایی در کابینت تلفیقی

در این آشپزخانه تلفیقی حس کولی و روستایی در اولین نگاه به بیننده منتقل می شود. حسی سرشار از آرامش . ترکیب صندلی های سقید پلاستیکی قالب گیری شده با گلیم دست بافت روی کف در این آشپزخانه فضای نوستالژیک و متفاوتی خلق کرده است. چه کسی در وهله اول به فکر چنین آشپزخانه ای می افتد؟ اکثر افراد در چنین فضایی یک کابینت جزیره قرار می دهند.

در این کابینت آشپزخانه تلفیقی دوست داشتنی سبک آسیایی در کنار حس مدرنیته ای که ابزار ها ، صندلی ها و چراغ ها ایجاد کرده اند کششی غیر منتظره ایجاد می کند.

Photo by California Home + Design 

۳- خارج شدن از مرزهای محدود کننده طراحی

این آشپزخانه به خوبی این کار را انجام داده است.  در این خانه فضای آشپزخانه و غذاخوری در کنار هم واقع شده اند. که این یک مزیت می باشد. زیرا لایه بندی بیشتر با استفاده از مبلمان میسر است. در آشپزخانه های بسته که از بقیه فضای خانه جدا هستند اینگونه بازی های طراحی به سادگی امکان پذیر نیستند.طراح در این کابینت آشپزخانه تلفیقی با جسارت و هنرمندانه عمل کرده است.  در نگاه اول ترکیب کابینت آشپزخانه و کاشی های مدرن با لوستر و میز نهارخوری کلاسیک به چشم میاید. در نگاه بعدی اختلاف سبک ها توسط صندلی های مدرن و کنسول قرمز لاکی پررنگ تر شده است. گویی طراح به طرز گستاخانه ای تمامی معیار ها و اصول طراحی را به سخره گرفته است. شوخ طبعی با نوارهای زرد روی سقف به محیط اضافه می شود. نه فقط دوره ها و سبک های مخلوط در اتاق غالب هستند بلکه با تعداد اندکی از رنگ های موجود نیز این عمل انجام شده است.
آشپزخانه تلفیقی
Photo by elegueller arquitetos

۴ . طراحی هارمونیک

همانطور که گفتیم در طراحی کابینت آشپزخانه تلفیقی سلیقه شخصی در کنار آزمون و خطا فضایی را خلق می کنند که از هیچ قانون و اصل کلی پیروی نمی کند. این بدان معناست که شما می توانید یک آشپزخانه تلفیقی جسورانه و پر از تضاد طراحی کنید. اما در عین حال شما می توانید یک طراحی هارمونیک تلفیقی انجام دهید. برای مثال ترکیب ساده کابینت های مدرن لاک خورده و کاشی های نقش دار سنتی روی یک دیوار کامل در این آشپزخانه را ببینید. دستگیره های کلاسیک طلایی و وسایل برنجی آنتیک حال و هوای تلفیق در این آشپزخانه را به خوبی تاکید می کند.

کابینت آشپزخانه
Photo by Camilla Molders Design

۵ – کابینت آشپزخانه تلفیقی با چشم اندازی مدرن، رنگی و جهانی

در این کابینت آشپزخانه تلفیقی یک ترکیب فوق العاده دیگر از رنگ ها و سبک ها را شاهد هستیم. رنگ ها و نورپردازی به صورت آگاهانه ای بومی می باشند. ولی کابینت های گردویی رنگ مدرن هستند. نکته جالب توجه این است که کاشی واقعاً ساده و بی پیرایه است. ولی در ترکیبش با رنگ مخلوط شده با گچ ونیزی روی دیوارها، بدون یک الگوی خاص نیز بیشتر بومی به نظر می رسد. صندلی های کافه بن وود نیز به vintage flair افزوده شده اند ولی این رنگ با کاشی فیروزه ای ترکیب شده و یک زبان کاملاً جدید را ارائه می دهند.
کابینت تلفیقی
Photo by Tim Cuppett Architects

۶ – خانه مزرعه ای، نمای مدرن و کلاسیک.

کابینت آشپزخانه تلفیقی می تواند مهارشده و لطیف باشد. مؤلفه های کنتراست در این آشپزخانه ممکن است در نگاه اول قابل توجه به نظر نرسند ولی کشش اساسی بین سبک ها وجود دارد. هود گچی و کابینت های چوبی القا کننده حس مزرعه اروپایی هستند در حالی که کمد چینی دیواری ساخته شده بسیار کلاسیک بوده و چیزی است که شما در روستا و خانه های ییلاقی در اروپا مشاهده می کنید. جزیره از جنس تخته زیرساطوری حس خانه مزرعه ای را فراهم می کند در حالی که چراغ های آویزان و کاشی کاری مرمر کل دیوار نشان دهنده یک عنصر معاصر است. 
آشپزخانه تلفیقی
Photo by Structures Building Company
۷ – تجلی احساسات مدرن و زیبا. آشپرخانه گلچین دیگر یک آشپزخانه کاملاً مدرن با کابینت های سفید ساده، شلف های باز و سبک محدود شده به جزیره است. ولی به آن کاشی طرح دار برجسته افسانه ای سقف همراه با تیرهای سقفی و چهار چراغ آویز برنجی عتیقه را اضافه کنید. اکنون چیزی کاملاً متفاوت و غیرمنتظره دارید. حتی صندلی های اپن نیز نوعی گرایش خونسردی را تلفین می کنند. 
کابینت آشپزخانه تلفیقی
Photo by Georgetown Development
۸- کمی سبک کانتری و کمی سبک راک اند رول. یک آشپرخانه گلچین می تواند دارای حالت بی احترامی نیز داشته باشد یعنی قوانین را در نظر نگیرد … یا نسبت به عدم وجود قانون در وهله اول بی تفاوت باشد. این آشپرخانه شبیه همچین حالتی بوده و افراد که در آن خانه زندگی می کنند می دانند چگونه باید لذت ببرند.
آشپزخانه تلفیقی
Photo by KitchenLab Interiors
۹ – سبک فرانسوی، مدرن و صنعتی. خانه های ییلاقی اغلب در جایی واقع هستند که مالکان خانه در قبال نادیده گرفتن قوانین احساس امن تری کرده و آنچه را که دوست دارند انجام می دهند. تمایل و گرایشی نسبت به « چرا نه» وجود دارد. زمانی که به خلاقیت خود اجازه می دهید بدون نگرانی درباره کار کامل اجازه جریان می دهید، اغلب با فضای جالب توجه تری مواجه خواهید شد. کابینت های ساخته شده از چوب بلوط به رنگ سفید رنگ آمیزی شده و با جزیره از جنس فولاد ضد زنگ و صندلی ها، ابزارهای مدرن و کاشی های سفالی به سبک مدیترانه ای با زنگار فراوان ترکیب شده است. 
کابینت تلفیقی
Photo by Don Ziebell
۱۰ – ذائقه روستایی مدرن. دستیابی به یک منظره گلچین شده می تواند به سادگی یک آشپزخانه کانتری و انجام بست های کابل نور مدرن باشد. یک عنصر گاهاً تمام نیازهای یک فضا را از حالت قابل پیش بینی به حالت گلچین شده انتقال می دهد. 

ترجمه و گردآوری توسط گروه موود

برای مشاهده متن با زبان اصلی کلیک کنید.