چرا وقت آن رسیده است که به طراحی منوکروم روی آوریم؟

طراحی منوکروم یکی از انتخاب هایی است که هنگام بازسازی یک فضا به ذهن می رسد. در واقع اولین سوالی که در بحث بازسازی و طراحی یک فضا به ذهن هر کسی می اید این است. از چه رنگی استفاده کنیم؟ و می توان گفت که سخترین قسمت کار همین انتخاب رنگ است. مطمئنا برای بسیاری از شما پیش آمده که برای خرید و یا انتخاب رنگ برای یک فضای جدید با هیجان  وارد مغازه رنگ فروشی می شوید. و کمی بعد گیج و مبهوت از تنوع رنگ های مختلف از فروشگاه بیرون می آیید. بدون آنکه توانسته باشید رنگ خاصی را برای فضای خود انتخاب کنید. چه کسی فکر می کرد که اینهمه تنوع و سایه های مختلف از رنگ سفید وجود داشته باشد. و همینطور در مورد رنگ های دیگر.

در این نقطه است که اکثر افراد در تصمیم گیری دچار شک و تردید می شوند. برای مثال فرض کنید که برای طراحی اتاق نشیمن منزلتان در حال برنامه ریزی هستید. انتخاب رنگ کف ، دیوار ها ، مبل و وسایل و … به طوری که با یکدیگر در هماهنگی و هارمونی باشند بسیار حائز اهمیت است. و همچنین می تواند بسیار گیج کننده باشد. طراحی منوکروم به عنوان یک راه حل ساده ، مدرن و مینیمال میتواند راه گشای شما باشد. در واقع طراحی منوکروم از این جهات می تواند یک راه میانبر برای مدیریت پالت رنگی فضا باشد. استفاده از یک رنگ در طیف ها و سایه های مختلف.

کابنیت منوکروم

سبک منوکروم ترند سال ۲۰۲۱

طراحی منوکروم یک روش ایده آل است که ظرافت را برای فضای شما به ارمغان می آورد. همینطور برای آن دسته از افرادی که قصد بازسازی یک فضای خاص بدون نظارت یک طراح متخصص دارند انتخاب مناسبی است. البته این نکته را نباید از قلم انداخت که طراحی منوکروم روز به روز به محبوبیتش اضافه می گردد. و از ترند های طراحی ۲۰۲۱ به حساب می آید.

در این مقاله قصد داریم در مورد این صحبت کنیم که چرا استفاده از پالت رنگی منوکروماتیک در طراحی داخلی یک انتخاب فوق العاده برای هر نوع فضایی است. همینطور به شما نشان می دهیم که چگونه می توانید با استفاده از این تکنیک طراحی به فضای زندگی خود روح تازه ای ببخشید. مطمئن باشید بعد از خواندن این مقاله سبک طراحی منوکروماتیک را با اشتیاق به آغوش خواهید کشید! تنها کاری که باید انجام بدید انتخاب است. چه رنگی؟

چرا طراحی منوکروم؟

طراحی منوکروم به سادگی هارمونی بوجود می آید. زیرا تمامی رنگ ها در یک فضای منوکروماتیک از یک رنگ اصلی بوجود آمده اند. در واقع شما با انتخاب یک پالت رنگی منوکروماتیک از ابتدا در مسیر خلق فضایی یکدست و متحد قدم بر داشته اید. طراحی منوکروماتیک بع این معناست که شما یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب می کنید. و با استفاده از دایره تئوری رنگ ها با تغییر  میزان ها و درصد ترکیب رنگ ها سایه های مختلفی از رنگ اصلی خلق می کنید. نتیجه این کار یک پالت رنگی با یک طیف مشخص از رنگ انتخابی شما خواهد بود.

طراحی منوکراماتیک ترفند ساده ای برای آراستن فضا به نظر می آید . اما پیچیدگی های خاص خودش را دارد. اگر شما به تازگی در حال تجربه کردن طراحی فضای داخلی باشید انتخاب یک رنگ اصلی برای تمام المان های یک فضا می تواند برایتان دلهره آور باشد. با این حال المان های مختلف مثل دیوار ، زمین ، مبل ، تابلو و … هر کدام شما را با انتخاب های گوناگونی روبه رو می کند. که انتخاب یک ترکیب هنرمندانه در میانشان کاری دشوار و تخصصی است. پالت رنگی منوکروماتیک در این تصمیم گیری ها شما را یاری می کند. و به یکپارچه سازی هر چه بیشتر فضا کمک می کند.

لزوم وجود رنگ های مختلف در طراحی داخلی

اگر در زمینه طراحی داخلی کمی مطالعه کرده باشید حتما به این عقیده برخورده اید که در طراحی فضای داخلی بایستی از رنگ های متنوع استفاده گردد. زیرا امروزه این نکته به اثبات رسیده است که هر رنگی از نظر روانی روی حال روحی ما تاثیر می گذارد. برای مثال رنگ های روشن مثل نارنجی انرژی بخش هستند و در نقطه مقابل رنگ های طیف خاکی قرار می گیرند. سوالی که پیش می آید این است. آیا بهتر نیست که در طراحی فضای داخلی از رنگ های مختلف استفاده کنیم؟

جواب این سوال هم بله و هم خیر است. تاثیر روانی رنگ های مختلف بر روی انسان قابل انکار نیست. اما این نکته نیز حائز اهمیت است که طراحی منوکروم به فضا حسه آرامش و آسایش می بخشد.

تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه تگزاس نشان می دهد که وب سایت هایی که از رنگ های منوکروم در پس زمینه صفحه استفاده می کنند بسیار راحت تر خوانده می شوند. محققین دانشگاه تگزاس این واقعیت را مربوط به نوع عملکرد مغز می دانند. در واقع از آنجایی که در این وب سایت ها مغز رنگ های کمتری را برای تحلیل و آنالیز می بیند ، در نتیجه سطح تمرکز مغز بر روی مطالب وب سایت بالاتر می رود. طراحی فضای داخلی نیز از این قانون مستثنی نیست. به همین دلیل است که یک فضای منوکوماتیک حسه آرامش و آسودگی را انتقال می دهد. در این نوع فضاها سطح داده های ورودی به مغز پایین تر بوده و میزان تمرکز بالا می رود.

از آنجایی که طراحی منوکروم همچین تاثیر آرامش بخشی روی افراد دارد این نوع از طراحی برای فضاهایی که نیاز به یک سطح بالا از آرامش و راحتی دارد ایده آل است. طراحی منوکروم فضای اتاق خواب ایده بسیار خوبی است. بهترین مکان برای کنار گذاشتن استرس های روزمره بدور از شلوغی ها. همچنین طراحی منوکروم حمام و دستشویی نیز محیطی آرامش بخش مانند اسپا ایجاد می کند. طراحی منوکروم اتاق بچه نیر فکر خوبی است.

طراحی منوکروم اتاق خواب

ترفند های ایجاد فضای منوکروم در خانه

شاید عبارت فضای منوکروم هنوز برای شما عبارتی نگران کننده به نظر برسد. شاید با شنیدن این عبارت یک فضای تک رنگ در ذهن شما به تصویر درآید. فضایی که مبل ها گویی در میان دیوار های هم رنگ استتار کرده اند. و تمامی عناصر تشکیل دهنده فضا دقیقا به یک رنگ هستند. خوب است رازی را بدانید. طراحی منوکروم طیف ها و سایه های بی شماری از رنگ اصلی را ارائه میدهد. و این یعنی خیلی بیشتر از فقط یک رنگ در فضای اتاق.

از آنجایی که شید ها و سایه های مختلف طراحی منوکروم در کنار هم در فضای یک اتاق به نوعی با یکدیگر آمیخته و ترکیب می شوند، استفاده از بافت ها ، طرح ها و الگوهای هندسی مختلف روشی بسیار موثر و ارزان قیمت برای ایجاد تنوع و جذابیت بصری است. استفاده از اشکال و طرح و الگوهای مختلف به میزان زیاد به طور معمول در طراحی داخلی پیشنهاد نمی شود. اما در طراحی منوکروم شما می توانید تا قابلیت های طراحی خود در این زمینه را آزاد بگذارید.

زیررنگ ها در طراحی منوکروم

در هننگام انتخاب عناصر مختلف تشکیل دهنده فضا متناسب با رنگ انتخابی توجه داشته باشید که زیررنگ های آنها با هم مطابقت داشته باشند. این نکته بسیار حائز اهمیت است.شاید این سوال برایتان پیش بیاید که منظور از زیررنگ ها چیست؟ وقتی در مورد زیررنگ ها صحبت می کنیم منظور رنگ زرد ، سبز ، صورتی و یا آبی نهفته در لایه زیرین این عناصر است که با تابش نور به چشم می آید. دو المان با زیررنگ های نا متناسب وقتی در فضا در کنار یکدیگر قرار می گیرند نتیجه کار از نظر بصری درست به نظر نمی رسد. این در حالیست که در صورت تطابق زیررنگ ها با هم حتی وقتی بافت و طرح ها تفاوت گسترده ای داشته باشند در کنار یکدیگر به خوبی همخوانی پیدا می کنند.

تصویر کلی فضای منوکروم

طراحی منوکروم در عین سادگی پر از ترفند ها و روش های ساده و خلاقانه برای زیبا تر کردن یک فضاست. از این منظر طراحی منوکروم روشی هنرمندانه و قابل تمجید برای طراحی دکوراسیون می باشد. یکی از نکاتی که در دکوراسیون منوکروماتیک باید به آن توجه نمود تصویر کلی فضاست. در واقع این ایده بسیار خوبی است که پالت رنگی یکپارچه ای که برای فضای منوکروماتیک انتخاب می کنید رنگ اصلی فضا باشد نه رنگی که در کل تصویر مشاهده می کنید.

استفاده از رنگ های خنثی به عنوان یک چاشنی تمجید کننده از پالت اصلی رنگ یک تکنیک کارامد و حرفه ای برای خلق یک فضای منوکروماتیک زیباست. برای مثال کابینت آشپزخانه منوکروم تصویر پایین را ملاحظه کنید. رنگ سفید و مشکی در کف این آشپزخانه و همچنین رنگ مشکی کانتر تاپ رنگ های خنثی این فضا به حساب می آیند. این رنگ های خنثی در واقع شدت پالت رنگی منوکروم را کمی تعدیل کرده و به بیننده فرصت می دهد تا کمی به چشمانش استراحت دهد.

کابینت آشپزخانه منوکروم

استفاده از متریال های طبیعی در طراحی منوکروم

متریال های طبیعی مانند چوب در طراحی منوکروم می توانند جایگزین خوبی برای رنگ های خنثی باشند. بنابراین اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به رنگ های خنثی علاقه ندارند می توانید از چاشنی متریال طبیعی استفاده نمایید. از متریال چوب می توانید در فضای اتاق خواب برای جلوه بیشتر فضا استفاده کنید. یا از صندلی های مدرن فلزی در فضای نهارخوری استفاده کنید تا طراحی منوکروماتیک فضا جلوه بیشتری پیدا کند.

طراحی منوکروم هماره جزو موضوعات بحث های داغ به حساب می آید. برخی افراد اعتقاد دارند که این سبک از طراحی برای ارزشمند بودن زیادی ساده است . این در حالیست که وقتی سبک منوکروم به درستی رعایت شود ، می توانیم طراحی منوکروماتیک را به عنوان نماینده ظرافت در اوج سادگی تصدیق کنیم.

ترجمه و گردآوری توسط گروه موود

برای مشاهده متن با زبان اصلی کلیک کنید.