طراحی Mid Century هنوز زنده و پویاست. مخصوصا اگر انگیزه شما برای خواندن این مقاله چیزی غیر از  مبل ها با رنگ صورتی پاستیلی و کنسول دانمارکی چوبی بوده است. در حالی که طراحی Mid Century قادر است تا به فضا شخصیتی منحصر به فرد ببخشد ، در صورتی که این سبک با دقت پیاده سازی نشود ممکن است به فضا ظاهری از مد افتاده بدهد. برای پیاده سازی درست و بدون زحمت این سبک لازم است تا تاریخ پشت آن را بشناسید. تا بتوانید یک ترکیب مدرن و زیبا به سبک Mid Century Modern ایجاد کنید.

آیا سبک مدرن با چاشنی دهه ۹۰ را جالب می دانید؟ در این مقاله همه چیز را در مورد این سبک بدانید. و با کمک طراحی مدرن Mid Century فضایی زیبا و متفاوت خلق کنید.

طراحی Mid Century چیست؟

طراحی  Mid Century Modern یا MCM یک سبک طراحی آمریکایی است. در ادامه جنبشی که از حدود سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۶۵ میلادی ظهور کرده بود. این جنبش شامل حوزه هایی از قبیل معماری ، صنعت ، طراحی داخلی و طراحی گرافیک می شد. طراحانی مثل چارلز و ری ایمز ، هری برتویا ، آرن جیکوبسن و جورج نلسن مبلمان و نورپردازی های یونیک و آیکونی رو طراحی کردند که حتی تا به امروز مثال زدنی و خلاقانه به حساب می آیند. سبک معماری آثار نخبگانی مثل ریچارد نوترا و رودلف شیندلر به استفاده گسترده از شیشه ، سطوح صاف و Flat و ارتباط عمیق با طبیعت معروف هستند. اصطلاح Mid Century Modern یک اصطلاح توصیفی استکه در اوایل سال های ۱۹۵۰ میلادی به کار برده شد. و به عنوان یک جنبش طراحی در کتاب سال ۱۹۸۴ کارا گرینبرگ معرفی شد. کتاب مبلمان سال ۱۹۵۰ ، Mid Century Modern.

طراحی Mid Century

 سبک Mid Century چه الهاماتی را در بر داشته است ؟

سبک طراحی Mid Century به عنوان یک جنبش مدرن در طراحی و معماری آمریکایی به حساب می آید. این سبک طراحی در اوایل قرن ۲۰  رشد کرد.  تحت تاثیر سبک معماری بین المللی ( International Style ) و همچنین سبک طراحی باهاوس ( Bauhaus ) که در اوایل قرن ۲۰ در آلمان شکل گرفته بود . اما پیشرفت اصلی این سبک در معماری جهان بیشتر بعد از جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد. به لطف پیشرفت صنعت و تکنولوژی و بالا رفتن سطح زندگی مردم و رشد فرصت های اقتصادی. همچنین مهاجرت مردم به مناطق شهری و در نتیجه کوچک تر شدن خانه ها در نتیجه ازدحام بیشتر روی رشد بیشتر این سبک تاثیرگذار بود.

عناصر تشکیل دهنده سبک آمریکایی به نسبت سبک معماری بین المللی بیشتر ارگانیک به نظر می رسد. و همچنین کمتر رسمی است. در آن سال ها معماران برزیلی و اسکاندیناویایی به سبک  MCM علاقه مند شدند. و از مشخصه های اصلی آن که سادگی و ادغام با طبیعت بود الهام می گرفتند. در آن سالها معماران سبک MCM در شرکت های معماری و شهرسازی استخدام میشدند. با این هدف که شهر سازی آمریکا را بعد از جنگ جهانی دوم به سمت مدرن شدن ببرند. هدف سبک Mid Century Modern آوردن فضای بیرونی به داخل خانه است.  با تاکید به ساخت سازه هایی با پنجره های فراوان و طراحی نقشه باز.

سبک mid century

 مشخصات سبک طراحی Mid Century 

  • تاثیرات ارگانیک
  • اشکال ساده
  • تاکید بر عملکرد
  • دموکراتیک ( در کلامی دیگر طراحی شده برای همه افراد )

طراحی Mid Century از لحاظ زیبایی شناسی در سبک و ساختار مدرن است. با خطوط ساده و تمیز و تمرکز روی عملکرد به جای ظاهر.

طراحی Mid century

تشخیص المان های Mid Century 

تشخیص المان های طراحی Mid Century همیشه آسان نیست. مبلمان Mid Century از لحاظ عملکرد در سطح بالایی قرار دارد. این نیز به دلیل سادگی در طراحی و کیفیت ساخت بالا است. به طور کلی یکی از سرنخ های واضح این سبک پایه های چوبی قدیمی و المان های فلزی است. راه دیگر برای شناخت المان های Mid century تحقیق درباره کشور سازنده آنهاست. دانمارک ، یوگوسلاوی ، ژاپن ، ایتالیا و آمریکا از کشور های اصلی سازنده این مبلمان به حساب می آیند. در طراحی Mid century  المان هایی مثل کنسول ، صندلی های چوبی دسته دار و لامپ های خاص در سبک خاص خودشان مشاهده می شود. فقط کافیست تا چشمانتان کمی با طراحی های این سبک آشنا شود تا بتوانید به خوبی آنها را شناسایی کنید.

از اینکه المان های Mid Century  در خانه شما با المان های مربوط به بازه های زمانی دیگر ادغام شود هراسی نداشته باشید. از آنجایی که خط های تمیز و مدل مینیمالیستی سبک Mid century محدود به زمان نیست ، به خوبی با دیگر وسایل خانه شما هماهنگ می شود.

کابینت Mid Century

پالت رنگی 

پالت رنگی در طراحی های Mid Century اجرا شده از رنگ های روشن در سال های ۱۹۵۰ تا رنگ های خاکی در سال های ۱۹۶۰ متغییر بوده است. بنابراین می توان گفت که طیف گسترده ای از رنگ ها با این سبک طراحی همخوانی دارند. فکر می کنید که شهامت استفاده از رنگ هایی مثل قرمز و یا سبز زیتونی را ندارید؟ مشکلی نیست. می توانید از رنگ های کم رنگ تر و یا رنگ های پاتیلی استفاده کنید. برای مثال صورتی رنگ  و رو رفته. رنگ های خنثی هیچ وقت از مد نمی افتند.

Mid Century

ترجمه و گردآوری توسط گروه موود

برای مشاهده متن با زبان اصلی کلیک کنید.