معماری استعماری در آمریکا

وقتی از معماری استعماری در آمریکا صحبت می شود ذهن بیشتر به سمت معماری استعماری بریتانیا کشیده می شود. معماری استعماری بریتانیا که پیدایش آن در سواحل شرقی آمریکا رخ داد. و شاید معماری استعماری اسپانیا کمتر به ذهن خطور کند. اما با این حال پای اسپانیایی ها نیز در همان دوره تاریخی بر خاک آمریکا گشوده شده است. اسپانیا در آن سال ها به استعمار فلوریدا ، بخش عظیمی از کالیفرنیا و جنوب غربی آمریکا پرداختند. تاثیرات معماری اسپانیایی در زمان استعمار تا به امروز در بسیاری از نقاط قاره آمریکا مشهود است. مخصوصا در نقاط گرم تر کشور. مانند نیومکزیکو ، یوتا ، تکزاس و آریزونا.

در واقع کاوشگران اسپانیایی در نقاطی اسکان گزیدند که با آب و هوای بومی اسپانیایی آشنای خودشان شباهت داشته است. همچنین خانه هایی که آنها در این مناطق ساخته اند از لخاظ طراحی کاملا مشابه نمونه های ساخته شده در اسپانیا می باشد. ابزار ها و متریال های مورد استفاده آنها کاملا با استعمار گران بریتانیایی ساکن در سواحل شرقی متفاوت بود. اسپانیایی ها از موادی مثل گچ و خاک رس خانه می ساختند. در حالی که در مستعمرات بریتانیایی اکثرا از چوب برای ساخت خانه استفاده می شد.

سبک طراحی استعماری

از آنجایی که سبک طراحی اسپانیایی در چنین گستره وسیعی پیاده سازی شده است ، خانه های در این سبک بسته به محدوده مکانی با هم تفاوت های خفیفی دارند. برای مثال خانه های اسپانیایی کالیفرنیا نسبت به فلویدا. و یا حتی کالیفرنیا نسبت به تگزاس.

مشخصات یک خانه اسپانیایی استعماری

در سبک اسپانیایی استعماری دیوار ها معمولا ضخیم ساخته می شدند. معمولا با استفاده از آچر خشتی و یا سنگ در سازه اصلی. و گچ و سیمان سفید بر روی سطح. این متریال ها با توجه به آب و هوای گرم منطقه به خنک تر شدن فضای داخلی خانه کمک می کرد. پنجره ها در سبک معماری اسپانیایی معمولا دارای کرکره های چوبی هستند. بیشتر این خانه ها دارای یک پاسیوی بزرگ باز و یا یک حیاط میانی هستند. خانه های استعماری اسپانیایی معمولا به شکل L ساخته می شدند. یا به شکل یک مربع که در مرکز آنها حیاط میانی خانه قرار می گیرد.

 

خانه سبک اسپانیایی

ورودی خانه سبک اسپانیایی

ورودی خانه های اسپانیایی استعماری مشابه اکثر خانه هاست. اما به احتمال زیاد در هنگام ورودی با منظره یک حیاط زیبا پذیرایی می شوید. به عنوان مثال تصویر بالا را مشاهده نمایید.

در اکثر خانه های سبک اسپانیایی شما با یک حال ورودی در سبک تصویر پایین روبه رو می شوید. ورودی خانه های اسپانیایی اصولا به اتاق پذیرایی یا سالن خانواده منتهی می شود. یکی از ویژگی های اصلی و جدایی ناپذیر این خانه ها طاق های گنبدی است. این نوع درگاه های قوسی شکل یادآور یکی ار مشخصه های بارز طراحی قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی می باشد. این درگاه ها می توانند به صورت چهارگوش هم اجرا گردند. اما به جرعت می توان گفت که حس و حال طاق های قوس دار به گونه ای کاملا دلنشین متفاوت است. ورودی های چهارگوش بیشتر به عنوان ورودی در فضای اتاق ها در طراحی سبک اسپانیایی استفاده می گردد.

متریال کف

به عنوان یک قانون کلی ، در اکثر خانه های سبک اسپانیایی استعماری از کاشی های بزرگ روی کف استفاده می شود. و یا الوار های چوبی سخت. اصولا به رنگ قهوه ای تیره و حتی رنگ های تیره تر.

در عکس زیر مثالی از یک خانه اسپانیایی با کف کاشی کاری شده می بینید. در اینجا از یک فرش برای پوشاندن قسمتی از فضا استفاده شده است. البته رنگ فرش با رنگ کف در هماهنگی است. تا زیاد جلب توجه نکند. البته شما می توانید از فرش های پر نقش و نگار تر نیز استفاده کنید. فرش هایی که رنگ های متفاوتی نسبت به رنگ های موجود در فضا داشته باشند. رنگ هایی مثل قرمز و یا آبی پررنگ می توانند به فضا کاراکتری خاص ببخشند.

طراحی سقف در سبک اسپانیایی کلونیال

طراحی سقف ویلاهای اسپانیایی کلونیال اصولا با الوار های چوبی عجین شده است. چه سقف به صورت فلت و صاف باشد و چه به صورت گنبدی شکل. در خانه های اسپانیایی استعماری مدرن الوار های چوبی سقف به عنوان یک المان نمادین یادآور نمونه های اصلی اجرا شده در قرون ۱۶ تا ۱۸ می باشد. در واقع این الوار ها چوبی در نمونه های اورجینال به عنوان یک نگهدارنده پشتیبان برای سقف  استفاده می شد. این الوار ها به چوبی برای جلوگیری از کپک زدن به صورت اکسپوز و روکار اجرا می شدند. این نوع سقف ها به عنوان یک المان اساسی در طراحی اسپانیایی باقی مانده است. نمونه هایی از سقف با الوار چوبی را در تصاویر پایین مشاهده می کنید.

سقف طراحی اسپانیایی
سبک طراحی استعماری

طراحی قوس دار در سبک اسپانیایی استعماری

یکی از فاکتور های اساسی طراحی اسپانیایی طراحی قوسی شکل است. این فاکتور بیشتر در قسمت درب ها ، پنجره ها و درگاه های ورودی اجرا می شود. در خانه های قدیمی سبک اسپانیایی ما زیاد شاهد درگاه های ورودی برای اتصال بین دو اتاق نیستیم. اما در نمونه های مدرن بازسازی شده درگاه اتصال داخلی بیشتری در خانه مشاهده می شود. درگاه های گنبدی اصولا برای اتصال فضاهای خانه مثل آشپزخانه و سالن پذیرایی و … استفاده می شوند. پهنای این ورودی ها می تواند تا دو برابر یک درب معمولی برسد. یا می تواند هم اندازه یک درب ساده باشد.

طراحی اسپانیایی کلونیال

در برخی خانه های اسپانیایی کلونیال ستون های غول پیکر جایگزین درگاه های قوسی می گردد. در واقع این ستون ها و درگاه ها هر دو برای یک هدف طراحی شده اند. و در معماری اسپانیایی استعماری استفاده می شوند.

حیاط میانی خانه کلونیال

حس سرزندگی و شادابی خانه های کلونیال اسپانیایی از حیاط میانی آنها سرچشمه می گیرد. حیاط مرکزی می تواند سرسبز و پر از گیاهان مختلف باشد.  با یک آبنما در نقطه مرکزی آن. مانند تصویر پایین. فضای نشیمن رو باز و استخر در این ناحیه قرار دارند.

در خانه های استعماری اسپانیایی قدیمی تر گاهی حیاط مرکزی به شکلی مانند تصویر پایین طراحی می شود. یک حیاط مرکزی بزرگ با گیاهان گرمسیری که آبنما را محاصره کرده اند. و راهرو هایی به چهار قسمت مختلف از خانه. در خانه های اسپانیایی با پلان L شکل ، حیاط مرکزی تبدیل به حیاط پشتی می گردد. و چاشنی هایی از المان های فوق در آن اجرا می شود.

سقف سفالی قرمز

یکی دیگر از مشخصات اساسی سبک طراحی اسپانیایی استعماری سقف خانه های آن می باشد. سقف سفالی قرمز رنگ با فاصله از محبوب ترین المان های طراحی اسپانیایی می باشد. برای نمونه تصاویر زیر را مشاهده نمایید.

سبک طراحی اسپانیایی
طراحی استعماری اسپانیا
معماری اسپانیا

یک روش دیگر برای زدن سقف در قسمت های حیاط میانی و یا استخر وجود دارد. سقف چوبی. در تصویر زیر یک خانه اسپانیایی را می بینید که حیاط میانی به محل قرارگیری استخر تبدیل شده است. استخر یکی از زمیمه های محبوب و مرسوم سبک اسپانیایی به حساب می آید. که در صورت محدود بودن فضا می تواند به جای حیاط مرکزی مورد استفاده قرار گیرد.

خانه اسپانیایی

جمع بندی

به این ترتیب شما با مهم ترین المان های طراحی اسپانیایی آشنا شدید. اگر شما هم جزو دسته عاشقان سبک اسپانیایی استعماری هستید و دوست دارید این سبک طراحی را وارد فضای زندگی خود نمایید ، این یک نقطه شروع خواهد بود. امروزه سبک طراحی استعماری اسپانیا در قسمت های جنوبی کالیفرتیا ، آریزونا و نیومکزیکو غالب و مرسوم است. نمونه های خوبی که به شما ذهنیت کافی برای وارد کردن چاشنی اسپانیایی به فضای زندگیتان می دهد. نظر شما در باره این سبک طراحی چیست؟ آیا دوست داریذ که حس و حال بودن در این نوع معماری را تجربه کنید؟

در صورتی که در مورد سبک طراحی اسپانیایی استعماری سوالی دارید آن را در قسمت کامنت مطرح نمایید. تا بتوانیم شما را از طریق این راه ارتباطی راهنمایی نماییم.

ترجمه و گردآوری توسط گروه موود

برای مشاهده متن با زبان اصلی کلیک کنید.

موضوعات مشابه

طراحی سبک اسپانیایی خانه G-Easy

سبک طراحی Mid Century در خانه داکوتا جانسن