آشپزخانه مدرن

آشپزخانه مدرن به چه معناست؟ کابینت‌های بدون چارچوب، خطوط افقی و عدم تزئینات از مهم‌ترین مواردی است که یک آشپزخانه‌ مدرن را تعریف می‌کند.

تشخیص بین سبک طراحی مدرن و  سبک طراحی معاصر به دلایل قانع‌کننده‌ای دشوار است. بسیاری از فضاها هم مدرن هستند و هم معاصر، و مردم بیشتر اوقات این دو اصطلاح را در قالب یک مفهوم به کار می‌گیرند. اما از نظر ظاهر و واژه‌شناسی تفاوت‎هایی با هم دارند. “معاصر” معمولا به معنای لحظه و حال حاضر است. طراحی در همین لحظه. “مدرن” به سبک طراحی ویژه‌ای اطلاق می‌شود که از اوایل قرن بیستم تا اواسط آن، سبک سنتی آن روزها یعنی قبل از انقلاب صنعتی را زیر سوال برد.

“مدرن” می‌تواند اصطلاح گمراه‌کننده‌ای باشد. زیرا بعضی اوقات برای توضیح چیزی به کار می‌رود که در تضاد با سنت است، که در دوره‌های مختلف متفاوت است. تصمیم زنان در دهه‌ی ۱۹۲۰ برای جایگزین کردن لباس‌های فلاپر به جای لباس‌های کمر کرستی، در آن زمان تصمیمی مدرن بود، اما امروزه آن لباس‌ها قدیمی محسوب می‌شوند.

وقتی درباره  طرح‌های آشپزخانه‌ مدرن صحبت می کنیم، کابینت‌های بدون چارچوب، یراق‌آلات ساده و براق، خطوط افقی قابل توجه و عدم وجود تزئینات در ذهنمان تداعی می‌شود که در کنار زیبایی طبیعی مصالح در آشپزخانه می‌درخشند.

کابینت مدرن
Photo by Alterstudio

۱- درب با صفحه تخت ( Flat-panel door style ) :

درب های بدون قاب و ساده یکی از عنصرهای مهم در طراحی آشپزخانه مدرن است. ممکن است آشپزخانه مدرنی را ببینید که در آن از درب قاب دار تخت  استفاده شده باشد. اما این سبک طراحی آشپزخانه اغلب به جای سبک مدرن در سبک تلفیقی و یا انتقالی جای می‌گیرد. نمی‌توان گفت که این سبک از درب در آشپزخانه‌ مدرن قابل استفاده نیست، اما تعریف دقیقی از آن نخواهد بود.

آشپزخانه مدرن

۲- ساختار کابینت بدون چارچوب با پوشش کامل (Frameless, full-overlay cabinet construction ):

اصطلاحات زیادی برای تعریف ساختار این نوع کابینت وجود دارد. بدون چارچوب ( Frameless )، بدون چارچوب اروپایی ( Euro frameless ) ، روکش دار (  Overlay ) ، با پوشش کامل ( Full overlay ) . همه یک مفهوم را دارند، که درب کابینت چارچوب آن را پوشش می‌دهد. این سبک درب اغلب در آشپزخانه مدرن استفاده می‌شود زیرا از درب هایی که در چارچوب تعبیه شده مجلل‌تر است. درب‌های در چارچوب تعبیه شده بیشتر با آشپزخانه‌ها، کابینت‌ها و طراحی‌های سنتی در ارتباط است.

در یک کابینت بدون چارچوب حقیقی، چارچوب هرگز دیده نمی‌شود. و یک فاصله‌ی یکپارچه بین همه‌ی درب‌ها، کشوها و حتی بین دو کابینت وجود دارد. در کابینت چارچوب‌دار   ( Framed overlay ) ، چارچوب و تنوع فاصله بین درب‌ها و کابینت‌ها دیده می‌شود.

کابینت مدرن آشپزخانه
Buy kitchen cabinetry on Houzz

کابینت‌های دیواری با درب شیشه‌ای در آشپزخانه مدرن

در یک کابینت بدون چهارچوب وقتی درب‌ها بسته است، چارچوب را نمی‌توان دید و فقط خط محوی به ضخامت حدودا ۳ میلیمتر دیده می‌شود که در واقع بادخور بین درب ها می باشد.

آشپزخانه مدرن
Photo by Cary Bernstein Architect 

۳- یراق‌آلات ساده و براق آشپزخانه مدرن:

 طراحی آشپزخانه مدرن با یراق‌آلات فلزی شاخه ای عجین شده است. مثل دستگیره های لوله ای شکل و خطی که در طراحی آشپزخانه مدرن به کار می رود. استفاده از دستگیره های شاخه ای اغلب اوقات خطوط افقی درب های کابینت و کشو ها را برجسته می کند و به رخ نمایی بیشتر آنها کمک می کند.

طراحی مدرن آشپزخانه
Photo by Webber + Studio, Architects 

۴- عدم وجود تزئینات در طراحی آشپزخانه مدرن:

امضای همیشگی سبک طراحی مدرن. عدم وجود تزئینات در واقع نقطه ای است که در آن سبک طراحی مدرن و سبک طراحی معاصر دیگر شباهتی به هم ندارند. در عین حال که ممکن است کاشی‌های طرح ‌دار و مصالح دیگر با بافت ها، رنگ ها و پوشش های مختلف در آشپزخانه‌ای به سبک معاصر دیده شود، این مصالح در یک آشپزخانه‌ی مدرن زیاد به چشم نمی‌خورد. در این آشپزخانه مدرن درب‌های صفحه‌ای تخت و یراق‌آلات براق به همراه شیشه‌ی تمام قد به عنوان بک اسپلش [۱] و کانترهای بدون رگه و نقش ترکیب شده است.

[۱] درلغت، Backsplash، به دیوار کاشی‌کاری شده‌ای می‌گویند که برای آشپزخانه یا حمام، جهت جلوگیری از تخریب دیوارها توسط آب طراحی شده است. محافظت از دیوار آشپزخانه دربرابر گرد و غبار، نشت آب و آسیب‌های جدی و هم‌چنین تزئین کردن محیط آشپزخانه از ویژگی‌های اصلی یک Backsplash به حساب می‌آید.

برای مشاهده پروژه اجرا شده موود در سبک مدرن کلیک کنید.

آشپزخانه مدرن
Photo by Chelsea Atelier Architect, PC 

۵- تکیه بر زیبایی طبیعی مصالح :

نمی‌توان گفت که آشپزخانه مدرن نباید هیچ گونه تزئیناتی داشته باشد. در طراحی آشپزخانه مدرن فضا به زیبایی طبیعی متریال های بکار رفته در آن مزین است. مانند رگه‌های افقی چوب بلوط وقتی بریده می‌شود یا زیبایی طبیعی و رگه‌های مرمر.
کابینت آشپزخانه
Photo by Jennifer Weiss Architecture

رگه‌های چوب بلوط در این جزیره تمام چیزی است که این آشپزخانه مدرن به عنوان تزئینات به آن نیاز دارد.

کابینت مدرن آشپزخانه
Photo by David Wilkes Builders

۶- تاکید بر خطوط افقی:

ممکن است در نگاه اول توجه شما جلب نشود، اما بسیاری از آشپزخانه‌های مدرن به افقی بودن تمایل دارند. خطوط عریض و با طول زیاد، دستگیره‌های کشو که پشت سر هم در یک ردیف واقع شده‌اند، یراق‌آلاتی که در طول و به صورت افقی قرار گرفته‌اند تا خطوط بین کشوها را برجسته کنند در تصویر فوق همگی گواه این موضوع می باشند. در این آشپزخانه صفحه‌ معلق دیوار پشتی و قسمت بریده شده از آن رویکرد طراحی افقی این آشپزخانه مدرن را برجسته تر می‌نماید.

کابینت
Photo by More kitchen photos

در این کابینت آشپزخانه مدرن علاوه بر رگه‌های افقی در نمای جلوی درب ها ، شیارهای افقی نیز به چشم می خورد . در یک آشپزخانه‌ی سنتی این رگه‌ها ممکن است عمودی روی درب اجرا شوند یا صفحه‌های مرکزی گرایش عمودی داشته باشند.

کابینت آشپزخانه
Photo by Mal Corboy Design

در این کابینت آشپزخانه، جزیره خود نماد بارزی از یک سطح افقی است.

طراحی کابینت آشپزخانه
Photo by Croma Design Inc.

در این آشپزخانه رگه‌های طبیعی کاشی‌ها به ‌مانند چوب برش‌ خورده است و  کاشی‌ها روی یک شبکه‌ی افقی تنظیم شده‌اند.

آشپزخانه مدرن
Photo by Melissa Miranda Interior Design

حتی در این آشپزخانه که به سمت سبک انتقالی ( transitional )گرایش دارد، سنگ مرمر استاندارد ۶×۳  در یک الگوی پشت سر هم نصب گردیده است. بکارگیری سنگ با این الگو به جای الگوی آجری فضای این آشپزخانه را به سمت سبک مدرن سوق داده است.

آشپزخانه مدرن
Photo by Amitzi Architects

۷- سازگاری در سبک عناصر تاکیدی:

عناصر تاکیدی نظیر نورپردازی، میزها، صندلی‌ها و صندلی‌های پیشخوان همگی باید هنگام طراحی یک آشپزخانه مدرن مدنظر قرار گیرند. در یک آشپزخانه مدرن این عناصر با یکدیگر سازگار هستند. درست برخلاف چیزی که در آشپزخانه‌ای به سبک تلفیقی به چشم می‌خورد. عناصر موجود در این عکس نشان ‌دهنده‌ی خطوط ساده و شفاف و عدم وجود تزئینات هستند. درست مطابق با تعاریف سبک مدرن.

 

صندلی‌های براق پیش‌خوان و چراغ‌های آویز با سبک طراحی مدرن سازگار هستند، اما این آشپزخانه‌ مدرن در یک خانه به سبک ویکتورین اجرا شده است. با پنجره‌های شیشه‌ای سربی و طاق‌هایی که در زیر آن‌ها ستون قرار دارد. هیچ قانونی مبنی بر این ‌که سبک معماری و سبک آشپزخانه باید هر دو مدرن باشند وجود ندارد.  آپارتمان‌های ۱۰۰ ساله  و خانه‌های مزرعه ای چند هزارساله با آشپزخانه‌های مدرن در ایتالیا، فرانسه و اسپانیا این مساله را تایید می‌کند.

آشپزخانه مدرن
Photo by Cre8tive Interior Designs 

هرگز نمی‌توان گفت که رنگ‌ها در آشپزخانه‌ی مدرن جایی ندارند، چه در عناصر تاکیدی و چه در کابینت‌ها.

طراحی کابینت آشپزخانه
Photo by Elad Gonen 

۸- عناصر صنعتی:

چیزی در مورد عناصر تزئین نشده‌ی صنعتی وجود دارد که آن‌ها را بی‌درنگ به المان هایی مدرن تبدیل می کند. این دیوار بتنی طبیعی و خام به خودی خود دارای جذابیت بصری و پوششی است که این متریال صنعتی را به اندازه‌ی کاغذ دیواری های طرح‌دار در سبک مدرن جذاب می کند. کف‌ بتنی با رنگ اپوکسی و عدم وجود تزئینات در کابینت‌ها ظاهر این آشپزخانه‌ی مدرن را تکمیل می‌کند.

ترجمه و گردآوری توسط گروه موود

برای مشاهده متن با زبان اصلی کلیک کنید.