دستور طراحی : چگونه آشپزخانه‌ای به سبک انتقالی خلق کنیم

راهنمایی‌های در مورد رنگ‌ها، سبک‌های کابینت، مصالح بک اسپلش

سبک انتقالی در آشپزخانه طرفداران بسیاری دارد، و هنوز هم هستند کسانی که معنای آن را به درستی نمی‌دانند، چه رسد به این‌که آن را به تنهایی به وجود آورند. این سبکِ نه کاملاً مدرن و نه کاملاً تلفیقی خیلی چیزها برای گفتن دارد، اما عناصر متداولی وجود دارد که در روند طراحی می‌توان از آن‌ها کمک گرفت. نگاهی به دستور طراحی من بیاندازید تا با برخی از ضروری‌ترین عناصر سبک تلفیقی آشنا شوید، و در این‌صورت می‌توانید فرمول خود را خلق کنید.

کابینت آشپزخانه
Photo by DDK Kitchen Design Group 

اصول اولیه: ترکیب قدیمی و جدید

اساساً سبک تلفیقی به معنی برقراری تعادل میان عناصر سنتی و معاصر برای خلق یک سبک موزون است تا فضا خیلی خفه یا مینیمال به نظر نرسد.

کابینت انتقالی
Photo by Titus Built, LLC 

در اغلب اوقات به معنای انتخاب اشکال سنتیِ خاطره‌انگیز و ایجاد روکشی معاصر برای آن‌ها است. برای مثال، نگاهی به این شیر آب زیبا بیاندازید. سبک این شیر آب به شدت سنتی است، اما وقتی با روکش برنجی استفاده می‌شود (خلاف برنز سیاه روستایی)، کاملا معاصر به نظر می‌رسد.

کابینت آشپزخانه انتقالی
Photo by Titus Built, LLC 

ضرورت : کابینت‌های شیکر

شاید بهترین مثال برای برقراری تعادل بین عناصر سنتی و معاصر نمای کابینت به سبک شیکر است.

این درها و کشوهای کابینت معمولا دارای صفحه‌ای تخت به همراه حاشیه‌ی تخت برجسته در کناره‌های آن و بدون پروفیل هستند ( برای مثال، بدون تزئینات فانتزی). این مسأله شکوه بیشتری نسبت به سبک مینیمال به نمای تخت کابینت می‌دهد بدون این‌که جزئیات زیادی داشته باشد. در این سبک، کابینت‌ها به طور سنتی بیشتر به رنگ چوب هستند، همان‌طور که کابینت‌های شیکر اصلی ساخته شده است، اما وقتی در سایه‌ای از سبک معاصر رنگ می‌شوند، به تعادلی میان جدید و قدیم دست می‌یابند.

کابینت آشپزخانه
Photo by Coastal Cabinet Works 

پالت رنگی: سفید و خاکستری به همراه مصالح خنثی

کابینت‌های شیکر سفید در همه‌ی آشپزخانه‌های سبک تلفیقی مشاهده نمی‌شود، اما قطعا انتخاب محبوبی است. این امر احتمالأ به این دلیل است که طراوت رنگ سفید در لحظه باعث می‌شود که فضا بزرگ‌تر به نظر رسد.

آشپزخانه‌های تلفیقی نیز کاملأ به سبک مینیمال نیستند، بنابراین رنگ سفید معمولأ با مصالحی به رنگ خاکستری، از جنس چوب، فلزات جذاب و دیگر مصالح خنثی و عناصر بافتی برای ایجاد یک پالت رنگ صمیمانه با هم ترکیب می‌شوند.

Photo by SINGLEPOINT DESIGN BUILD INC

طیف‌های خاکستری تیره و ذغالی نیز خیلی محبوب هستند، یا به جای کابینت‌های سفید یا درکنار رنگ سفید برای جذابیت بیشتر. طیف خاکستری‌های کاملا خنثی، کلاسیک و شیک می‌باشند اما به روز نیز هستند.

برای ایجاد تنوع، یک تخته‌ی گچی نقاشی احساسی از سبک بودن را در فضا القا می‌کند که از ملالت جلوگیری می‌شود.

طراحی کابینت آشپزخانه
Photo by Fireclay Tile

برای کسانی که وجود رنگ‌های بیشتری را ترجیح می‌دهند، آبی و آبی مایل به خاکستری رنگ مناسبی برای عناصر ثابت نظیر کابینت‌ها و کاشی‌های کف است. این رنگ‌ها باعث می‌شود چینی سفید و سنگ صیقلی طراوت و تازگی بیشتری پیدا کنند، و برای تغییر رنگ‌های تأکیدی در آینده بسیار موثر است.

طراحی کابینت انتقالی
Photo by Dan Macdonald

ضرورت : چوب‌های ارزشمند

ترکیب این خط‌های پهن سایه‌ رنگ با چوب، بافت مورد نیاز را به وجود می‌آورد، بنابراین بسیار رایج است که آشپزخانه‌هایی به سبک تلفیقی و با کف چوبی، صندلی‌های پیشخوان چوبی، و پیشخوان‌های چوبی یا بوچر بلاک.[۱]

کف‌پوش چوبی با الگوی شاه‌ماهی برشکوه فضا می‌افزاید، نکات مثبت پارکت‌های چوبی را بیرون کشیده تا با پیشینه‌ی آن در گذشته نیز متفاوت باشد.

[۱]  نام دیگر این متریال چوب بوچر بلاک (Butcher Block) است که به معنای تخته ساطور است. اگر می خواهید از کانتر آشپزخانه به عنوان تخته ساطور استفاده کنید، در انتخاب این نوع متریال هیچ شکی نداشته باشید.

کابینت آشپزخانه

بعضی اوقات بهترین راه استفاده از چوب به صورت غیرمنتظره است، مثل تأکیدی بر سطح عمودی (مانند صفحه‌های جانبی کابینت دیواری) یا حتی روی سقف. این باعث به وجود آمدن بافتی طبیعی می‌شود و در این صورت احساس کنهگی در فضا وجود نخواهد داشت.

سنگ کابینت آشپزخانه
Photo by Cloth + Stone Designs 

ضرورت: سنگ درخشان

برای مدت زمان طولانی، گرانیت تیره به صورت گسترده بهترین گزینه برای پیشخوان‌ها بود. اما برای یک سبک تلفیقی مطلوب، سنگ کوارتز یا گرانیت رگه‌دار احساسی از ظرافت را القا می‌کند بدون این‌که سنگین به نظر برسد. به اندازه‌ای باشکوه است که با عناصر سنتی‌تر متناسب باشد اما به اندازه‌ای شکننده است که با عناصر تأکیدی معاصر در یک راستا باشد. برای همه‌ی پیشخوان‌ها مناسب است، یا با سنگ متضاد یا با بوچر بلاک روی یک جزیره برای ایجاد کنتراست.

کابینت آشپزخانه مدرن

Photo by Bailow Architects 

ضرورت: کاشی ساب‌وی

وقتی از سطوح سخت حرف می‌زنیم، یکی دیگر از موارد اصلی سبک تلفیقی : کاشی ساب‌وی. چه به دنبال  قطعات کوچک سنگ بدون درز سفید مایل به خاکستری باشید و چه به دنبال عنصر تأکیدی تیره‌تر، کاشی ساب‌وی سفید احساس جاودانه‌ی سادگی و برازندگی را دربردارد، تنها با اتکا به خود و بدون جنگ برای خودنمایی.

آشپزخانه انتقالی
Photo by My Bespoke Room

سنگ‌های اسلب پک‌اسپلش[۱]

قطعا به این معنا نسیت که کاشی‌ ساب‌وی تنها گزینه‌ی موجود است. گزینه‌ی محبوب دیگر این است که به سادگی متریال کانتر را روی دیوار نیز ادامه دهیم. این مورد بیشتر به سمت ظاهری معاصر تکیه دارد، تبدیل پیشخوان و پک‌اسپلش به عنصری منفرد و نمایشی.

[۱] درلغت، Backsplash، به دیوار کاشی‌کاری شده‌ای می‌گویند که برای آشپزخانه یا حمام، جهت جلوگیری از تخریب دیوارها توسط آب طراحی شده است. محافظت از دیوار آشپزخانه دربرابر گردوغبار، نشت آب و آسیب‌های جدی و هم‌چنین تزئین کردن محیط آشپزخانه از ویژگی‌های اصلی یک Backsplash به حساب می‌آید.

آشپزخانه انتقالی
Photo by Space Harmony

پک‌اسپلش‌های موزاییکی

اگر ظاهر بک‌اسپلش‌های موزاییکی را ترجیح می‌دهید، به جای انتخاب موزاییک مد روز با رنگ تأکیدی، موزاییکی در پالت رنگی خنثی و الگوی کلاسیک انتخاب کنید. این یکی دیگر از جاهایی است که می‌توانید از الگوی شاه‌ماهی یا کاشی با طرحی نظیر فلس ماهی یا ششه ضلعی اتنخاب کنید. این طرح متناسب با سبک تلفیقی است و از استفاده‌ی رنگ‌های مد روز در یک فضا برای امروزی به نظر رسیدن جلوگیری می‌کند.

طراحی کابینت آَشپزخانه
Photo by Simply Beautiful Eating 

ضرورت: فلز ضدزنگ

لوازم فلزی ضدزنگ بسیار مطلوب هستند اما در آشپزخانه‌هایی به سبک تلفیقی مطلوب‌تر، به‌طوری که آشپز را جذب کرده و به ادغام ویژگی‌های مدرن با  فضای کمی سنتی کمک می‌کند. هم‌چنین با اضافه کردن برخی عناصر قدرتمند از جنس فلزات شکننده می‌تواند بین شخصیت ارگانیک کف‌های چوبی و سنگ پیشخوان توازن برقرار کند. اگر در حال حاضر بودجه‌ی مورد نظر (یا انگیزه‌ی لازم) برای استفاده از لوازمی از جنس فلز ضدزنگ را ندارید، می‌توانید از روکش آن برای یک وسیله نظیر گاز یا عناصر تأکیدی دیگر مثل یراق‌آلات کابینت استفاده کنید.

سنگ کابینت آشپزخانه
Photo by Titus Built, LLC

برنج

در این اواخر، برنج روکش محبوبی برای عناصر تأکیدی موجود در آشپزخانه‌هایی به سبک تلفیقی محسوب می‌شود. برنج گرما و درخششی طلایی برای فضا به ارمغان می‌آورد اما به رنگ طلایی مات نه به رنگ حقیقی طلا.

می‌توانید به راحتی آن را در کنار فلزات ضدزنگ یا دیگر فلزات نقره‌ای استفاده کنید. برای دسته‌ها و دستگیره‌ها، چراغ‌ها و حتی عناصر ثابت استفاده می‌شود.

کابینت آشپزخانه
Photo by Battres Construction 

ضرورت: مبلمان مدرن

اگر به وسایل و تزئینات سنتی علاقه دارید، در نهایت به جای آشپزخانه‌ای به سبک تلفیقی آشپزخانه‌ای کاملا سنتی خواهید داشت. اکنون زمانی است که سروکله‌ی برخی مبلمان مدرن نظیر صندلی غذاخوری مدرن، صندلی‌های پیشخوان منحنی قرن میانه، چراغ‌های تأکیدی صنعتی یا یک میز غذاخوری مینیمال پیدا شود.

طراحی آشپزخانه انتقالی
Photo by South Hill Interiors 

خودنمایی: آویزهای سقفی

نورپردازی یکی از بهترین عناصر به منظور خودنمایی است، که همیشه به عنوان مرکز توجه به حساب می‌آید. در سبک تلفیقی معمولأ چراغ‌های بزرگ با شکل و متریال ساده را می‌بینیم که با سایز خود جلب توجه می‌کنند بدون این‌که هنگام صرف غذا جلوی دید شما را بگیرند.

کابینت آشپزخانه سبک انتقالی
Photo by Murray & Murray Ltd

اشکال ساده و قدیمی گنبدی و مخروطی، مانند گوی‌های شیشه‌ای و عناصر به شکل فانوس محبوب هستند. مانند دیگر عناصر توصیف شده، سبکی ظریف و سنتی دارند بدون آن‌که خیلی پرزرق‌وبرق و تزئینی باشند.

آشپزخانه سبک انتقالی
Photo by LB Design
می‌توانید از چراغ‌ها به عنوان فرصتی برای معرفی متریال یا رنگی تآکیدی، نظیر رنگ قرمز یا مسی استفاده کنید، یا آن‌ها را با روکش دیگری در فضا جور کنید. این آویز‌های مخروطی به خوبی با پایه‌های صندلی‌ها جفت می‌شوند.
فرش در کابینت انتقالی
Photo by ZEPHYR 

آخرین دستکاری‌ها : فرش سنتی

به عنوان اتمام سفارش آشپزخانه‌ای به سبک تلفیقی، یک فرش گرم و رنگارنگ، به فضا روح، شخصیت و اعتمادبه‌نفس می‌بخشد. وسط پیشخوان آشپزخانه‌ی جزیره و یا فضای کار خود از رانر استفاده کنید، و یا زیر میز آشپزخانه‌ی خود از یک فرش استفاده کنید.ی‌های

ترجمه و گردآوری توسط گروه موود

برای مشاهده متن با زبان اصلی کلیک کنید.