دستور طراحی : چگونه آشپزخانه‌ای به سبک انتقالی خلق کنیم

راهنمایی‌های در مورد رنگ‌ها، سبک‌های کابینت، مصالح بک اسپلش

سبک انتقالی یا ترانزیشنال در آشپزخانه طرفداران بسیاری دارد. و هنوز هم هستند کسانی که معنای آن را به درستی نمی‌دانند. چه رسد به این‌که آن را به تنهایی به وجود آورند. این سبکِ نه کاملاً مدرن و نه کاملاً سنتی حرف های بسیاری برای گفتن دارد.  اما عناصر متداولی وجود دارد که در روند طراحی می‌توان از آن‌ها کمک گرفت. نگاهی به دستور طراحی ما بیاندازید تا با برخی از ضروری‌ترین عناصر در طراحی کابینت آشپزخانه انتقالی آشنا شوید. و در این‌صورت آماده خواهید بود تا فرمول خاص خود را برای طراحی سبک انتقالی  خلق کنید.

کابینت آشپزخانه
Photo by DDK Kitchen Design Group 

اصول اولیه طراحی آشپزخانه انتقالی : ترکیب قدیمی و جدید

اساساً سبک انتقالی به معنی برقراری تعادل میان عناصر سنتی و معاصر برای خلق یک سبک موزون است تا فضا خیلی شلوغ و یا خیلی مینیمال به نظر نرسد.

کابینت انتقالی
Photo by Titus Built, LLC 

این در اغلب اوقات به معنای انتخاب اشکال سنتیِ خاطره‌انگیز و ایجاد روکش ، بافت و یا پرداخت نهایی معاصر برای آن‌ها است. برای مثال، نگاهی به این شیر آب زیبا بیاندازید. سبک طراحی این شیر آب به شدت سنتی است، اما وقتی با روکش برنجی استفاده می‌شود (نقطه مقابل برنز سیاه روستایی)، کاملا معاصر به نظر می‌رسد.

کابینت آشپزخانه انتقالی
Photo by Titus Built, LLC 

ضرورت کابینت آشپزخانه انتقالی: درب های شیکر

شاید بهترین مثال برای برقراری تعادل بین عناصر سنتی و معاصر درب های کابینت به سبک شیکر باشند.

این درب ها و کشوهای کابینت معمولا متشکل از صفحه‌ای فلت در مرکز به همراه حاشیه‌ فلت برجسته در کناره‌های آن ها می باشند. به هیچ وجه درب های شیکر را با درب های قابدار ابزار خورده کلاسیک اشتباه نگیرید. در واقع درب های Shaker نمونه ساده شده ای از درب های کلاسیک ابزارخورده می باشند.  این نوع درب ها نسبت به درب های تخت و فلت سبک مینیمال شکوه بیشتری به کابینت آشپزخانه انتقالی می‌دهد . بدون اینکه با جزئیات اضافی فضا را شلوغ نماید.

درب های شیکر به صورت سنتی بیشتر به رنگ چوب هستند. درست مانند نمونه های اولیه کابینت های شیکر. اما بعد از آنکه این درب ها در سایه‌ای از سبک معاصر قرار گرفتند به رنگ های پوششی ساده مزین گردیدند.به این صورت تعادلی درب های شیکر در سبک انتقالی به تعادلی دلچسپ میان جدید و قدیم دست یافتند.

کابینت آشپزخانه
Photo by Coastal Cabinet Works 

پالت رنگی ترانزیشنال: سفید و خاکستری به همراه رنگ های خنثی

درب کابینت شیکر سفید در همه‌ی آشپزخانه‌های سبک انتقالی یا ترانزیشنال مشاهده نمی‌شود. اما قطعا انتخاب محبوبی است. این امر احتمالأ به این دلیل است که طراوت رنگ سفید در لحظه فضا را بزرگتر نشان می دهد.

کابینت آشپزخانه‌ انتقالی کاملأ  سبک مینیمال به حساب نمی آید. بنابراین رنگ سفید معمولأ به صورت ترکیبی با رنگ های دیگر کار می شود. خاکستری، بافت چوب ، انواع بافت های فلزی و دیگر رنگ ها و بافت های خنثی  برای ایجاد یک پالت رنگ صمیمانه می توانند در کنار سفید قرار بگیرند.

Photo by SINGLEPOINT DESIGN BUILD INC

طیف‌های خاکستری تیره و ذغالی نیز خیلی محبوب هستند. چه به جای کابینت‌های سفید بکار گرفته شوند و چه در کنار آنها . طیف خاکستری‌ کاملا خنثی، کلاسیک و شیک می‌باشند اما به روز نیز هستند.

برای ایجاد تنوع، یک تخته‌ی سیاه  نقاشی احساسی از سبک بودن را در فضا القا می‌کند.

طراحی کابینت آشپزخانه
Photo by Fireclay Tile

برای کسانی که وجود رنگ‌های بیشتری را ترجیح می‌دهند، آبی و آبی مایل به خاکستری رنگ مناسبی برای عناصر ثابت نظیر کابینت‌ها و کاشی‌های کف است. این رنگ‌ها باعث می‌شود پرسلان های سفید و سنگ صیقلی طراوت و تازگی بیشتری پیدا کنند، و برای تغییر رنگ‌های تأکیدی در آینده بسیار موثر است.

طراحی کابینت انتقالی
Photo by Dan Macdonald

ضرورت آشپزخانه انتقالی : چوب‌های غنی

در طراحی کابینت آشپزخانه انتقالی ترکیب سطوح وسیع رنگ شده با چوب به فضا روح می دهد. بنابراین وجود کف چوبی ، صندلی کانتر چوبی ، میز چوبی و یا تخته گوشت چوبی در آشپزخانه ترانزیشنال بسیار رایج است.

کف‌پوش چوبی با الگوی جناغی برشکوه فضا می‌افزاید. در واقع حسه اصالت و زیبایی سبک کلاسیک را با خود به فضای انتقالی ما به ارمغان می آورد.

کابینت آشپزخانه

بعضی اوقات بهترین راه استفاده از چوب به صورت غیرمنتظره است، مثل تأکیدی بر سطح عمودی (مانند نمای کنار یخچال در تصویر بالا) . یا حتی روی سقف. این باعث به وجود آمدن بافتی طبیعی می‌شود . و در این صورت احساس کنهگی در فضا وجود نخواهد داشت.

سنگ کابینت آشپزخانه
Photo by Cloth + Stone Designs 

ضرورت کابینت آشپزخانه انتقالی : سنگ 

برای مدت زمان طولانی، گرانیت تیره به صورت گسترده بهترین گزینه برای پیشخوان‌ها بود. اما برای یک سبک انتقالی مطلوب، سنگ کوارتز یا گرانیت رگه‌دار احساسی از ظرافت را القا می‌کند . بدون این‌که سنگین به نظر برسد. ترکیب سنک در کابینت آشپزخانه انتقالی به اندازه‌ای باشکوه است که با عناصر سنتی‌تر متناسب باشد. اما به اندازه‌ای مدرن است که با عناصر تأکیدی معاصر در یک راستا باشد. ایجاد کنتراست روی سنگ جزیره با انتخاب رنگی متفاوت یکی از ترفند های طراحی کابینت آشپزخانه انتقالی محسوب می گردد.

کابینت آشپزخانه مدرن

Photo by Bailow Architects 

ضرورت: کاشی ساب‌وی

وقتی از سطوح سخت حرف می‌زنیم، یکی دیگر از موارد اصلی سبک تلفیقی : کاشی ساب‌وی. چه به دنبال  قطعات کوچک سنگ بدون درز سفید مایل به خاکستری باشید و چه به دنبال عنصر تأکیدی تیره‌تر، کاشی ساب‌وی سفید احساس جاودانه‌ی سادگی و برازندگی را دربردارد، تنها با اتکا به خود و بدون جنگ برای خودنمایی.

آشپزخانه انتقالی
Photo by My Bespoke Room

سنگ‌های اسلب پک‌اسپلش[۱]

قطعا به این معنا نسیت که کاشی‌ ساب‌وی تنها گزینه‌ی موجود است. گزینه‌ی محبوب دیگر این است که به سادگی متریال کانتر را روی دیوار نیز ادامه دهیم. این مورد بیشتر به سمت ظاهری معاصر تکیه دارد، تبدیل پیشخوان و پک‌اسپلش به عنصری منفرد و نمایشی.

[۱] درلغت، Backsplash، به دیوار کاشی‌کاری شده‌ای می‌گویند که برای آشپزخانه یا حمام، جهت جلوگیری از تخریب دیوارها توسط آب طراحی شده است. محافظت از دیوار آشپزخانه دربرابر گردوغبار، نشت آب و آسیب‌های جدی و هم‌چنین تزئین کردن محیط آشپزخانه از ویژگی‌های اصلی یک Backsplash به حساب می‌آید.

آشپزخانه انتقالی
Photo by Space Harmony

پک‌اسپلش‌های موزاییکی

اگر ظاهر بک‌اسپلش‌های موزاییکی را ترجیح می‌دهید، به جای انتخاب موزاییک مد روز با رنگ تأکیدی، موزاییکی در پالت رنگی خنثی و الگوی کلاسیک انتخاب کنید. این یکی دیگر از جاهایی است که می‌توانید از الگوی شاه‌ماهی یا کاشی با طرحی نظیر فلس ماهی یا ششه ضلعی اتنخاب کنید. این طرح متناسب با سبک تلفیقی است و از استفاده‌ی رنگ‌های مد روز در یک فضا برای امروزی به نظر رسیدن جلوگیری می‌کند.

طراحی کابینت آَشپزخانه
Photo by Simply Beautiful Eating 

ضرورت: فلز ضدزنگ

لوازم فلزی ضدزنگ بسیار مطلوب هستند اما در آشپزخانه‌هایی به سبک تلفیقی مطلوب‌تر، به‌طوری که آشپز را جذب کرده و به ادغام ویژگی‌های مدرن با  فضای کمی سنتی کمک می‌کند. هم‌چنین با اضافه کردن برخی عناصر قدرتمند از جنس فلزات شکننده می‌تواند بین شخصیت ارگانیک کف‌های چوبی و سنگ پیشخوان توازن برقرار کند. اگر در حال حاضر بودجه‌ی مورد نظر (یا انگیزه‌ی لازم) برای استفاده از لوازمی از جنس فلز ضدزنگ را ندارید، می‌توانید از روکش آن برای یک وسیله نظیر گاز یا عناصر تأکیدی دیگر مثل یراق‌آلات کابینت استفاده کنید.

سنگ کابینت آشپزخانه
Photo by Titus Built, LLC

برنج

در این اواخر، برنج روکش محبوبی برای عناصر تأکیدی موجود در آشپزخانه‌هایی به سبک تلفیقی محسوب می‌شود. برنج گرما و درخششی طلایی برای فضا به ارمغان می‌آورد اما به رنگ طلایی مات نه به رنگ حقیقی طلا.

می‌توانید به راحتی آن را در کنار فلزات ضدزنگ یا دیگر فلزات نقره‌ای استفاده کنید. برای دسته‌ها و دستگیره‌ها، چراغ‌ها و حتی عناصر ثابت استفاده می‌شود.

کابینت آشپزخانه
Photo by Battres Construction 

ضرورت: مبلمان مدرن

اگر به وسایل و تزئینات سنتی علاقه دارید، در نهایت به جای آشپزخانه‌ای به سبک تلفیقی آشپزخانه‌ای کاملا سنتی خواهید داشت. اکنون زمانی است که سروکله‌ی برخی مبلمان مدرن نظیر صندلی غذاخوری مدرن، صندلی‌های پیشخوان منحنی قرن میانه، چراغ‌های تأکیدی صنعتی یا یک میز غذاخوری مینیمال پیدا شود.

طراحی آشپزخانه انتقالی
Photo by South Hill Interiors 

خودنمایی: آویزهای سقفی

نورپردازی یکی از بهترین عناصر به منظور خودنمایی است، که همیشه به عنوان مرکز توجه به حساب می‌آید. در سبک تلفیقی معمولأ چراغ‌های بزرگ با شکل و متریال ساده را می‌بینیم که با سایز خود جلب توجه می‌کنند بدون این‌که هنگام صرف غذا جلوی دید شما را بگیرند.

کابینت آشپزخانه سبک انتقالی
Photo by Murray & Murray Ltd

اشکال ساده و قدیمی گنبدی و مخروطی، مانند گوی‌های شیشه‌ای و عناصر به شکل فانوس محبوب هستند. مانند دیگر عناصر توصیف شده، سبکی ظریف و سنتی دارند بدون آن‌که خیلی پرزرق‌وبرق و تزئینی باشند.

آشپزخانه سبک انتقالی
Photo by LB Design
می‌توانید از چراغ‌ها به عنوان فرصتی برای معرفی متریال یا رنگی تآکیدی، نظیر رنگ قرمز یا مسی استفاده کنید، یا آن‌ها را با روکش دیگری در فضا جور کنید. این آویز‌های مخروطی به خوبی با پایه‌های صندلی‌ها جفت می‌شوند.
فرش در کابینت انتقالی
Photo by ZEPHYR 

آخرین دستکاری‌ها : فرش سنتی

به عنوان اتمام سفارش آشپزخانه‌ای به سبک تلفیقی، یک فرش گرم و رنگارنگ، به فضا روح، شخصیت و اعتمادبه‌نفس می‌بخشد. وسط پیشخوان آشپزخانه‌ی جزیره و یا فضای کار خود از رانر استفاده کنید، و یا زیر میز آشپزخانه‌ی خود از یک فرش استفاده کنید.ی‌های

ترجمه و گردآوری توسط گروه موود

برای مشاهده متن با زبان اصلی کلیک کنید.