طراحی سبک Mid Century در خانه داکوتا جانسن

داکوتا جانسن برای ساخت یک پناهگاه امن به دور از هیاهو به گروه طراحی Pierce & Ward مراجعه کرده است.

در این سری از تور خانه گردی به خانه داکوتا جانسن بازیگر آمریکایی می رویم تا با جزئیات بیشتری دکوراسیون این ویلای زیبا را بررسی نماییم. این ویدیو مربوط به گزارش تصویری مجله Architectural Digest در مارس ۲۰۲۰ از خانه داکوتا جانسن در لوس آنجلس است. داکوتا جانسن به ویزیتور Architectural Digest  می گوید: “این درب ورودی است.” و در حالی که درب کناری آن را باز می کند  می گوید ” این یکی هم همینطور”. ” و این هم همینطور”. در واقع یکی از دیوار های اتاق نشیمن به صورت کامل از درب های سایز بزرگ شیشه ای تشکیل شده است. و این یکی از جاذبه هایی است که داکوتا را به این ویلای سبک Mid Century در میان مملوی از درختان کشیده است.

بیشتر بخوانید : ۸ المان در طراحی به سبک Mid Century

دیوار رو به رویی این درب ها تشکیل شده از ۳ عدد پنجره تمام قد شیشه ای است. که به صورت درب های گاراژ رو به استخر باز می شوند. داکوتا جانسن می گوید: ” اینجا مثل یک خانه درختی روی یک قایق است”.

این خانه توسط یک معمار آمریکایی به نام کارل مستون ( Carl Maston ) ساخته شده است. و داکوتا این خانه را چهار سال پیش خریداری کرده است. داکوتا در این مورد می گوید : ” من جذب سادگی و بی آلایش بودن و در عین حال دنج بودن  این خانه شدم. ”

تور خانه گردی داکوتا جانسن
خانه داکوتا جانسن سبک mid century

کابینت آشپزخانه سبک Mid Century

سبک کابینت آشپزخانه Mid Century یک سبک طراحی محدود به زمان نیست. از حدود اواسط قرن ۲۰ تا به امروز این سبک طراحی مورد توجه و تحسین طراحان دکوراسیون داخلی بوده است. ویژگی های ذاتی سبک طراحی Mid Century آن را به یک انتخاب مناسب برای آشپرخانه های مدرن و معاصر تبدیل کرده است. خطوط صاف و ساده و نبود تزئینات اضافی و همچنین تمرکز بر روی عملکرد سبک mid Century را برای پرمصرف ترین فضای خانه های امروزی تبدیل به یک ایده آل نموده است.

ضرورت سبک Mid Century – درب فلت 

از آنجایی که یکی از خصوصیات اصلی سبک Mid Century خطوط صاف و ساده و توجه به عملکرد است ، منطقی است که درب یک کابینت در این سبک باید به صورت فلت باشد. درب های فلت سبک Mid Century آن را با سبک مدرن و معاصر امروزی در یک مسیر قرار می دهد. برای یک دوره ی زمانی درب های فلت مورد توجه قرار نمی گرفتند. در واقع منتقدان این نوع درب ها ارزان تر بودن و سادگی فرایند تولید آن را عیب اصلی آن می دانستند. اما با برگشتن آونگ محبوبیت از سمت درب های قابدار و ابزار دار به سمت درب های فلت این طرز فکر نیز به مرور محو شد.

شلف باز یا درب ویترین ساده

دیگر المان سبک Mid Century که در آشپزخانه خانه داکوتا رعایت شده است استفاده از درب های ویترین در قسمت بالای سینک می باشد.  تا قبل از ورود سبک Mid Century به دکوراسیون داخلی پلان آشپزخانه ها به صورت بسته بود. با ورود طراحی Mid Century دیوار های جدا کننده و خفه کننده فضای آشپزخانه فرو ریختند. و آشپزخانه ها بیشتر شبیه به آشپزخانه های امروزی شدند. از آنجایی که در این سبک طراحی ایده اصلی باز و فراخ بودن فضای آشپزخانه است ، المان هایی نظیر شلف های باز و یا درب های ویترین ساده تاکید بیشتری روی فضای فکری این سبک ایحاد می کنند.

کنج صبحانه خوری

میز صبحانه خوری در فضای کناری آشپزخانه از المان های مرسوم در کابینت آشپزخانه Mid Century می باشد. کنج صبحانه خوری فضای مناسب برای صرف وعده های غذایی کوچک است. و یا گفتمانی دوستانه حین صرف چای . داکوتا در این کنج صبحانه خوری از عناصر بارز سبک Mid Century استفاده کرده است. برای مثال صندلی های چوبی با استایل قدیمی و رویه چرمی.  لوستر کلاسیک در فضای بالای میز تداعی گر حس و حال دهه ۹۰ آمریکا می باشند.

پالت رنگی سبک طراحی Mid Century 

در پالت رنگی Mid Century رنگ های پاستلی بسیار مورد استفاده هستند. منظور از رنگ پاستل حالتی رنگ پریده و لطیف از رنگ اصلی است. برای مثال اگر از رنگ هایی مثل آبی کم رنگ و یا صورتی رنگ پریده خوشتان می آید ، رنگ های پاستلی برای شما جذاب خواهد بود. هیچ چیز مانند این رنگ های پاستلی حس و حال وینتیج آشپزخانه های دهه ۹۰ را در فضا ایجاد نمی کند.  در این آشپزخانه داکوتا از یک رنگ سبز با حالت پاستلی استفاده کرده است. این رنگ سبز زیبا به خوبی با تایل های سفید بین کابینت و صفحه سنگ رویه سفید در فضا به تعادل رسیده اند.

کابینت آشپزخانه Mid Century
کابینت Mid Century

گروه معماری Pierce & Ward

گروه معماری Pierce & Ward فعالیت خود را در سال ۲۰۱۲ در شهر نیویورک آغاز کردند. لوئیزا پیرس ( Louisa Pierce ) و امیلی وارد ( Emily Ward )  موسس این شرکت می باشند. این دو هنرمند خوش ذوق افراد سرشناسی را در زمره مشتریان خود دارند. مثل داکوتا جانسن ، لئوناردو دیکاپریو ، کیت هاتسن و …

برای کسانی که علاقه مند هستند تا کار های اجرایی این گروه خوش سلیقه را ببینند لینک صفحه اینستاگرام Pierce & Ward  را قرار می دهیم.

https://instagram.com/pierceandward

گروه معماری pierce and ward

ترجمه و گردآوری توسط گروه موود

برای مشاهده متن با زبان اصلی کلیک کنید.