کابینت آشپزخانه معاصر ( Contemporary kitchen style) :

آشپزخانه معاصر در صورتی که به تجهیزات آشپزخانه با تکنولوژی بالا و ظاهر چند رنگ علاقه مند باشید، ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد.

همانطور که در مطلب مربوط به آشپزخانه مدرن ذکر شد، تفاوت قائل شدن بین واژه مدرن و معاصر دشوار است. منظور از واژه معاصر، لحظه و زمان حال است، یعنی آنچه دقیقا در این لحظه اتفاق می‌افتد.

آشپزخانه معاصر می‌تواند مدرن نیز باشد، اما در عین حال می‌تواند عناصری از دیگر سبک‌ها را نیز در خود جای دهد.  هنگام فکر کردن به اینکه چه مشخصاتی باعث معاصر شدن یک آشپزخانه می‌شود، بیش از همه چیز، طراحی‌ها و فناوری­ های پیشرفته و استفاده از مواد جدید به ذهن می آید.

آشپزخانه معاصر
Photo by HB Design

۱- تجهیزات آشپزی در آشپزخانه معاصر:

از زمانی‌که بشر پا بر روی ماه گذاشت، رقابتی در حوزه فناوری در همه صنایع شکل گرفت. از فضاپیماها گرفته تا اتومبیل و لوازم و وسایل مختلف. مهندسان در پی رسیدن به کارایی بهتر، مواد سبک‌تر، بادوام ­تر و ویژگی‌های بهتر هستند. دیگر دوره اجاق گازهای صورتی دهه پنجاه و یا لوازم سبز و طلایی دهه هفتاد به پایان رسیده است. اکنون دوره استفاده از لوازم براق، مطابق مد روز، و تجهیزات الکترونیکی کارآمد است. قهوه ساز توکار، هودهای با عملکرد بالا، اجاق گاز های القایی و غیره.

 

تجهیزات آشپزخانه معاصر
Photo by studio m | design 

تجهیزات آشپزی در طراحی آشپزخانه معاصر علاوه بر اینکه کارایی و تکنولوژی بالاتری دارند ،  براق ‌تر نیز شده‌اند.

طراحی آشپزخانه معاصر
Photo by Beckwith Interiors

۲- استفاده از مواد قدیمی به شکلی جدید

طراحی معاصر سبب فراتر رفتن از مرزهایی می شود که تا به امروز می‌شناختیم. همه ما با پیاده‌روهای بتنی و پنجره‌های شیشه‌ای آشنا هستیم، اما راجع به کانتر های بتنی یا شیشه ای در آشپزخانه چه نظری داریم؟ هر روز مواد جدید و پیشرفته‌ای به بازار ارائه می‌شود. از بتن و شیشه گرفته تا سطوح سخت‌تری مانند سنگ‌های کوارتز. همه این مواد سعی در ایجاد شکل طبیعی سنگ دارند و نگرانی مربوط به تعمیر آن را کاهش می ­دهند. امروزه افراد حق انتخاب بیشتری نسبت به قبل دارند.

 

کابینت آشپزخانه معاصر
Photo by Divine Design+Build

در طراحی به سبک معاصر صفحات سنگ رویه کابینت آشپزخانه از رنگ‌های معمول خاکستری، بژ و خاکی فاصله گرفته و دارای رنگ ، شکل و الگو های مختلفی هستند. این صفحات نسبت به نمونه‌های قبلی خود، سبک‌تر و بادوام‌تر و شیک‌تر شده اند. آنچه در مورد سنگ های طرح بتن وجود دارد این است که بتن  می تواند مدرن و  در عین حال گرم بوده و حسی از طبیعت را زنده کند. این ویژگی سبب می شود که از این متریال بتوان در طراحی مدرن استفاده کرد. درست به تناسبی که صفحات بتنی در طراحی سبک کرفتسمن دارند.

طراحی آشپزخانه معاصر
Photo by Dunlap Design Group, LLC 

۳- حق انتخاب بالا برای کاشی‌های آشپزخانه معاصر

در آشپزخانه‌های مدرن، دیوار‌پوش‌ها به صورت سطوحی بزرگی از مرمر و یا بتن با تزئینات کوچک هستند، اما در آشپزخانه‌های معاصر از الگو ‌های متنوعی استفاده می‌شود. کاشی‌های شیشه‌ای به اندازه موزاییک، سنگ و سرامیک قابل قبول هستند. آشپزخانه‌های معاصر غالبا نشان‌دهنده شخصیت مالک خانه است و این امکان را به مالک می‌دهد تا از طریق استفاده از مواد مختلف، شخصیت و روحیه خود را به نمایش بگذارد که در این حالت دیوار پوش‌ها بهترین گزینه هستند.

کابینت آشپزخانه معاصر
Photo by Design Moe Kitchen & Bath / Heather Moe designer

چه بخواهید کاشی‌ها را به صورت افقی بچینید چه عمودی، و یا از کاشی‌های مربع، مستطیل و دایره استفاده کنید، نگران نباشید؛ چون برای هر سلیقه ای کاشی طراحی شده ‌است.

 

آشپزخانه معاصر
Photo by KitchenLab Interiors 

امروزه به همان اندازه که کاشی‌های موزاییکی کوچک و بزرگ مستطیل شکل را می‌بینیم، کاشی‌های بزرگ سرامیکی راه راه هم وجود دارد که در عکس مشاهده می‌کنید.

Photo by John Lum Architecture, Inc. AIA

کاشی‌های سرامیکی کار شده در این آشپزخانه بسیار غیر ‌معمول هستند. زیرا دیوار کاملا مستطیل شکل است، و کاشی‌ها کل دیوار را پوشانده‌اند. قابی که این کاشی‌ها در اطراف گاز و هود ایجاد کرده اند به گونه‌ای‌ است که گویا این کاشی‌ها تنها برای پوشاندن این آشپزخانه ساخته شده‌اند.

 

Photo by – Look for kitchen design inspiration

۴- ملزومات و وسایل به‌روز

از ظروف آلومینیومی گرفته و ابزارهای پنهانی، تا کابینت‌های درب شیشه‌ای و لامپ‌های مخفی، آشپزخانه معاصر از همه ابزار، امکانات و مواد جدید استفاده می‌کند.

Photo by Harrell Remodeling, Inc. / Design + Build 
تجهیزات مخفی بهترین راه‌حل برای آشپزخانه‌های دارای جزیره هستند. در این آشپزخانه پریز آسانسوری جهت استفاده در فضای کابینت جزیره در نظر گرفته شده است.
Photo by Divine Design+Build 

سطل های زباله چند منظوره که به صورت کشویی باز می شوند از دیگر المان های مهم در فضای آشپزخانه به حساب می آیند.

آشپزخانه معاصر
Photo by Nic Darling 

۵- ترکیب مواد، اشکال و اندازه‌های مختلف

یکی از بهترین نشانه‌های آشپزخانه معاصر، استفاده از مواد مختلف با رنگ‌ها و بافت‌های گوناگون است. اما آشپزخانه‌های مدرن ساده بوده و تزئینات کمی دارند. در طراحی این کابینت آشپزخانه معاصر، از اشکال مختلفی از چوب و سنگ، پیش ‌خوان‌ دارای صفحه متحرک، لامپ‌های دایره شکل که با شکل کلی فضا متضاد است استفاده شده، و حتی روکش صندلی‌ها نیز دارای رنگ است.

Photo by Janel Campbell, CMKBD, CAPS/Neil Kelly Company 

در این آشپزخانه معاصر، همه اشکال موجود است. سقف و پنجره‌های زاویه‌دار، هود و پیش ‌خوان‌ مدور، کابینت‌های دیواری با ارتفاع و اندازه‌های متنوع، که به شکل مربع و مستطیل هستند. علاوه بر وجود اشکال و اندازه‌های متفاوت، از گونه‌های مختلف مواد مانند چوب‌های طبیعی یا رنگ شده، کاشی‌های سنگی، پیش‌خوان‌ شیشه‌ای و فلزی استفاده شده است. این نوع ترکیب کردن مواد، عناصر اصلی یک طراحی معاصر برای آشپزخانه محسوب می­ شود.

کابینت آشپزخانه معاصر
Photo by Atmosphere Interior Design Inc.

ترکیب مواد مختلف مثل چوب، فلز و سنگ در این‌جا، شکلی مدرن، لوکس و در عین حال کلاسیک را به این آشپزخانه داده است.

Photo by David Sharff Architect, P.C

۶- صندلی‌های پیش‌خوان‌ و روشنایی‌های تزئینی

وقتی یک آشپزخانه مدرن، با بافت و اشکال مختلف تزئین شود، آن آشپزخانه معاصر خواهد شد. کاشی‌های شیشه‌ای، پیش‌خوان‌ بتنی، نورپردازی غیرمعمول و صندلی‌های پیش خوان، شکل دیگری به آشپزخانه داده است.

 

کابینت معاصر
Photo by – Discover kitchen design ideas

طراحی معاصر می‌تواند نرم، زمینی و الکتریکی نیز باشد. نورهای فانتزی و مدرن در تقابل با دیوار پوش ‌های این آشپزخانه جزیره‌ای و همچنین سطح سخت و سرد پیش‌خوان‌، یک آشپزخانه معاصر را ایجاد نموده است.

ترجمه و گردآوری توسط گروه موود

برای مشاهده متن با زبان اصلی کلیک کنید.