طراحی آشپزخانه در سال ۲۰۲۰

گاهی اوقات سبک طراحی آشپزخانه ای که حقیقتاً شما را به سمت خود می‌کشد باعث حیرتتان می گردد. اثبات این حرف را در تصاویر مشاهده خواهید کرد.

تشخیص سبک کابینت آشپزخانه از طریق بصری راحت تر از روش توصیفی است. در واقع از طریق مشاهده راحت تر می توان سبک آشپزخانه را تشخیص داد. عکسی که بیشتر از همه شما را جذب می کند اغلب شما را حیرت زده خواهد کرد. فکر می کنید که شما سبک طراحی آشپزخانه‌تان را میدانید؟ راهنمای سبک شناسی مربوط به ۱۲ سبک محبوب آشپزخانه را در این مقاله مطالعه کنید. سپس بگویید که کدامیک از نظر شما بهترین است.

سبک طراحی کابینت آشپزخانه
Photo by Smith & Vansant Architects PC 

۱- کابینت آشپزخانه مزرعه‌ای ( Farmhouse kitchen ):

سبک مزرعه ای گرما و حس خوب در خانه بودن را القا می کند. محیطی دنج که همواره ارائه دهنده عملکرد بالا و آسودگی در استفاده بوده است. قفسه‌های باز، سینکهای عریض، کف سازی کلاسیک و میز آشپزخانه‌ی بزرگ، آنها را به محیطی راحت برای کار کردن و راحت تر برای دوست داشتن تبدیل کرده است.

راهنمایی: ۸ فاکتور برای شناخت یک آشپزخانه‌ی مزرعه‌ای ( به زودی در پایگاه دانش موود )

سبک طراحی روستایی
Photo by Michelle Fries 

۲- کابینت آشپزخانه روستایی( Rustic kitchen ):

” ساییده شده” ، “کهنه” و “تراش نخورده”  ممکن است اولین کلماتی نباشند که وقتی به آشپزخانه ها فکر می کنیم به ذهنمان برسند. اما این کلمات دقیقا توصیف کننده ویژگی های اصلی سبک کابینت آشپزخانه روستایی می باشند. با این حال این ویژگی ها امروزه آشپزخانه های روستایی را به یکی از رقبای اصلی کابینت آشپزخانه سفید کلاسیک در محبوبیت مبدل کرده اند. می توان گفت که آشپزخانه های روستایی این محبوبیت را مدیون الوارهای چوبی ، سنگ های آنتیک کلاسیک ، بکارگیری آجر های کهنه کاری شده، لوازم قدیمی و وینتیج و شومینه‌های سنگی خود می باشد. این سبک به نوعی حس نوستالژی و آرامش بخش زندگی روستایی را القا می کند که در اوج سادگی بر روی رفع نیاز های اصلی محیط آشپزخانه تاکید دارد.

تاریخچه این سبک طراحی به بعد از پایان جنگ جهانی دوم در اروپا برمی گردد. مردم بعد از جنگ برای ساختن خانه های شان به خرید اشیاء دست دوم و قدیمی روی آوردند. به این ترتیب سبک طراحی وینتیج از اوایل سال ۱۹۹۰ میلادی مورد توجه قرار گرفت.

راهنمایی: ۱۵ روش برای طراحی یک کابینت آشپزخانه روستایی دنج ( به زودی در پایگاه دانش موود )

سبک طراحی مدرن
Photo by Alterstudio

۳- کابنیت آشپزخانه مدرن( Modern kitchen ):

تعریف کلمه‌ی “مدرن”  بسیار وسیع است. اما هنگامی که ما به سبک کابینت آشپزخانه‌ی مدرن فکر میکنیم، اغلب کابینتهای بدون قاب، فلزآلات براق و ساده، خطوط افقی وسیع ، فقدان عناصر تزئینی اضافی همراه با زیبایی طبیعی مواد درخشان به ذهن می آید.

راهنمایی: ۸ فاکتور در طراحی کابینت آشپزخانه‌ی مدرن 

سبک طراحی سنتی
Photo by SKD STUDIOS

۴- کابینت آشپزخانه‌ سنتی( Traditional kitchen ):

کابینت آشپزخانه های سنتی با جزئیاتش تعریف می شود. طاقها حلالی، ستون و سرستون های دکوراتیو ، درب کابینت برجسته همگی از نشانه های طراحی سنتی کابینت آشپزخانه می باشند. ترکیبی از لوازم و پرداخت های آنتیک مانند پایه‌های چوبی خراطی شده و یا حتی یک لوستر . کابینت آشپزخانه سنتی همواره مهر سبک شخصی صاحبانشان را حمل می کنند . چه با چاشنی  آمریکایی کلاسیک طراحی شده باشند و چه با سبک و سیاق قدیمی.

راهنمایی: ۱۵ فاکتور در طراحی کابینت آشپزخانه‌ی سنتی ( به زودی در پایگاه دانش موود )

سبک طراحی آشپزخانه معاصر
Photo by Beckwith Interiors 

۵- کابینت آشپزخانه های معاصر ( contemporary kitchen ) :

کابینت آشپزخانه معاصر می تواند خیلی براق باشد.  این در حالیست که یک آشپزخانه‌ی مدرن اصیل بیشتر به پیکربندی و ساختارش می‌نازد. یک آشپزخانه‌ی معاصر بیشتر در فرم رویه و پرداخت های نهایی کار تاکید دارد. که می تواند شامل عناصر دیگر سبکهای طراحی آشپزخانه باشد. بدین صورت کابینت آشپزخانه معاصر بازتاب خودش از زمانرا خلق می کند..

راهنمایی: ۶ ویژگی کابینت آشپزخانه با سبک طراحی معاصر

طراحی آشپزخانه سبک انتقالی
Photo by CliqStudios 

۶- کابینت آشپزخانه انتقالی ( Transitional kitchen ):

  سبک طراحی انتقالی را می توان به عنوان یک میانجی عالی به حساب آورد. کابینت آشپزخانه انتقالی حس گرم و خوشایند طراحی سنتی و خطوط تمیز و ساده‌ی سبک معاصر را در کنار هم به ارمغان می آورد. سبک طراحی انتقالی تعادل و توازن را منعکس می کند. این انعطاف پذیری بالا کابینت آشپزخانه سبک انتقالی را به انتخابی ایده آل برای آن دسته از افرادی که به هر دو سبک طراحی سنتی و معاصر علاقه مند هستند تبدیل کرده است.

راهنمایی: ۸ عنصر یک آشپزخانه ی انتقالی ( به زودی در پایگاه دانش موود )

سبک آشپزخانه دست ساز
Photo by Brooke B. Sammons 

۷- کابینت آشپزخانه کرفتسمن یا دست ساز ( Craftsman kitchen ):

کابینت آشپزخانه Crafsman در اوایل قرن ۲۰ میلادی در بریتانیا پدیدار شد. این سبک طراحی را می توان  واکنشی به دوران اوج انقلاب صنعتی و  هیاهوی تولید انبوه در عصر ملکه ویکتوریا دانست. این سبک طراحی در زبان فارسی به نام سبک دست ساز و یا سبک هنرمندانه نیز شناخته می شود. بکارگیری چوبهای طبیعی غنی، المان های توکار ، کاشی های دست ساز  با جزئیات بالا و سادگی دلنشین در این سبک هر بیننده ای افسون می کند.

راهنمایی: ۸ عنصر یک آشپزخانه ی سبک دست ساز ( به زودی در پایگاه دانش موود )

سبک طراحی آشپزخانه

۸- کابینت آشپزخانه کلبه ای ( Cottage kitchen ):

دنج، خوشحال و بدون تجمل. یک کابینت آشپزخانه کلبه‌ای ما را به زمانهای قبل برمی گرداند. زمان هایی که احساس زندگی کردن آسان و بدون دغدغه را برمی‌انگیزد. چاشنی طبیعی چوب ، رنگهای ملایم ، فلزآلات وینتیج ، کف های چوبی و المان های رنگارنگ مثل پارچه رومیزی و یا پرده های رنگی ، آسایش کلبه را به آشپزخانه‌ی شما القا می کنند.

راهنمایی: ۸ فاکتور مهم در طراحی کابینت آشپزخانه کلبه‌ای ( به زودی در پایگاه دانش موود )

سبک طراحی کابینت آشپزخانه
Photo by COLECCION ALEXANDRA

۹- کابینت آشپزخانه کافه پاریسی ( Paris bistro kitchen ):

اگر شما به دنبال یک کافه لاته‌ی شکردار در محله‌ی Rue Monmarte پاریس هستید، چرا کمی سبک طراحی پاریسی را به خانه‌تان نمی‌آورید؟ نورپردازی خودمانی ، ظروف آشپزخانه زیبا در معرض دید، کف های کاشی کاری شده و سایه بان راه‌راه باید این کار را انجام دهد.

راهنمایی: ۹ راه برای تداعی کردن یک کافه پاریسی در آشپزخانه‌تان ( به زودی در پایگاه دانش موود )

کابینت کلاسیک
Photo by – Look for kitchen pictures

۱۰- کابینت آشپزخانه کلاسیک ( Classic kitchen ):

سبک کلاسیک چیست؟ پاسخ این سوال به اندازه‌ی تنوع غذاها متغیر است. مواردی از قبیل کابینت های سفید یا کرم، جزییات معماری ساده و چاشنی رنگ مشکی یک لوح سفید را می سازند که مالکان می توانند آن را با ریزه‌کاری‌های متنوع شخصی‌سازی کنند. این ریزه کاری ها می تواند با چاشنی سبک معاصر ، سنتی و یا تلفیقی باشد. انتخاب ها بر اساس صلاح دید و خوشایند  افراد می تواند بسیار متفاوت باشد.

راهنمایی: ۸ عنصر یک آشپزخانه‌ی کلاسیک ( به زودی در پایگاه دانش موود )

کابینت آشپزخانه مدیترانه ای

کابینت آشپزخانه مدیترانه‌ای ( Mediterranean-style kitchen ):

هودهای شومینه ای، کاشی های دست ساز با رنگ دستی ، کابینتهای چوبی با طیف های رنگی گرم، سقف های تیرک دار و طاقچه های قوسی تنها تعدادی از ویژگی هایی هستند که آشپزخانه های اسپانیایی را در لیست محبوب ترین ها قرار می دهد.

راهنمایی: ۸ عنصر یک آشپزخانه‌ی مدیترانه ای ( به زودی در پایگاه دانش موود )

کابینت آشپزخانه تلفیقی
Photo by Andrea Schumacher Interiors 

کابینت آشپزخانه تلفیقی ( Eclectic kitchen ):

آیا شما علیه سبکها شورش کرده و از محدودیت های آنها بیزارید؟ آن خانه‌ی شماست؛ شما می توانید سبک های مختلف را با هم ترکیب کنید و سبک آشپزخانه‌ی مختص خودتان را بسازید. آن هم هر طور که دوست دارید. چون این خانه شماست.

رمز موفقیت در سبک تلفیقی: یک یاغی باهدف باشید. برای خلق یک فضای کاملا  شخصی شده و با هویت از ریزه کاری های سبک طراحی مدرن و روستایی در کنار هم ایده بگیرید .

راهنمایی: ۱۰ المان یک آشپزخانه‌ی تلفیقی ( به زودی در پایگاه دانش موود )

شما از کدام سبک طراحی کابینت آشپزخانه لذت می برید؟؟

ما را با نظرات خود سهیم کنید.

ترجمه و گردآوری توسط گروه موود

برای مشاهده متن با زبان اصلی کلیک کنید.